Painus Joniškio miesto urbanistinis kodas

Maršrutai Pėsčiomis 10 objektų Iki 4 valandų 3 km
Maršrutas

Užsukote į Joniškio turizmo ir verslo informacijos centrą? Čia puiki vieta pradėti ir baigti trumpą – valandos trukmės – pažintinį žygį pėsčiomis. Būtent šioje vietoje Joniškio bulvaras virsta prieinamu tik pėstiesiems, persipina su poilsio zonomis ir miesto parku. Čia keliose vietose yra galimybė pastatyti automobilį. Žinoma, užtruksite ilgiau, jei po Joniškį keliaudami sumanysite pasistiprinti kokioje jaukioje kavinėje ar restorane. O gal atidžiai nagrinėsite žymių žmonių atminimo ženklus – tokių čia tikrai gausu. Pradedam!

Sinagogų kompleksas. Nuotr.: ©JTVIC

Pasukame pėsčiųjų bulvaru miesto centro link. Jau iš toli baltuoja viena sinagogų. Kompleksą sudaro vasarinė Baltoji ir žieminė Raudonoji sinagogos. Tai nuostabus Joniškio akcentas. Stipriai laiko ir laikmečio pažeistos sinagogos buvo kruopščiai atkurtos ir pritaikytos visuomenės poreikiams. Baltojoje veikia įdomi nuolatinė ekspozicija apie Joniškio istoriją – stendas, kuriame smalsuoliai gali atidaryti įvairias paslaptingas duris ir stalčius.

Istorinė freska
56.240411, 23.617075
Vykti Vykti
Istorinė freska. Nuotr.: ©JTVIC

Ją rasite už sinagogų – prie Upytės gatvės. Freskoje pavaizduoti trys Joniškio istorijai svarbūs asmenys: Žiemgalos kunigaikštis Nameisis, Vilniaus vyskupas Jonas iš Lietuvos kunigaikščių ir Lenkijos karalius, Lietuvos didysis kunigaikštis Zigmantas III Vaza. Šie žmonės – lyg Joniškio tapatybės kodas.

Upytės kepyklėlė. Nuotr.: ©JTVIC

Pakeliui kviečiame stabtelėti ir užkąsti Upytės kepyklėlėje, kurioje rasite įvairių užkandžių, kepinių, desertų.

Stalo teniso muziejus viešbutyje „Šiaurės vartai“
56.240714, 23.617086
Vykti Vykti
Teniso muziejus Nuotr.: ©JTVIC

Vos pasisukę pamatysime viešbučio pastatą, o jame – retas muziejus, skirtas stalo tenisui. Jį įkūrė stalo teniso treneris, tarptautinės klasės varžybų teisėjas Romualdas Franckaitis. Eksponuojami R. Franckaičio nuo 1965 m. renkami stalo teniso rakečių komplektai, didžiulė teniso kamuoliukų kolekcija, apdovanojimai, medaliai ir kiti eksponatai.

Joniškio Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia. Nuotr.: ©JTVIC

Iš Upytės gatvės matome ir Joniškio bažnyčią, pastatytą 1895–1901 m. Tai didžiulis eklektinės architektūros, kryžminio plano pastatas. 65 m aukščio fasadinis bokštas. Jo stogas turi barokinių elementų. Fasadinis portalas yra klasicistinis. Grindys mozaikinės. Bažnyčia turi keturis varpus ir šviečiantį laikrodį. Čia gausu meno kūrinių. Įdomus faktas, stebinantis miesto svečius, bet ne inžinierius – 1924 metais, vizituojant Žemaičių vyskupui, bažnyčiai dažyti sunaudota 200 tūkst. kiaušinių.

Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės gimtasis namas. Nuotr.: ©JTVIC

Apeiti bažnyčią galima iš visų pusių. Sukame tarp bažnyčios ir didžiulės labai tipiško sovietmečio stiliaus kadaise universalinės parduotuvės – atsiduriame savotiškame parke, įspraustame tarp pramonės ir penkiaaukščių. Čia stovi senovinis medinis namas su nuotraukomis vietoje langų. Žiemgalos kultūros draugijos Joniškio skyrius 2019 m. įgyvendino projektą „Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės gimtasis namas – vieša ekspozicija“.

Krepšinio muziejus. Nuotr.: ©JTVIC

Jei iš šio parkelio pro savivaldybės kiemą pereisime į Statybininkų gatvę, kairėje išvysime „Žilvino“ restoraną. Kairėje šio pastato pusėje, už kampo, yra vienintelis Lietuvoje tikras Krepšinio muziejus. Čia rasite visą lietuvišką krepšinį ir daugybę unikalių akcentų iš viso pasaulio. Kodėl Joniškyje? Paklauskite įkūrėjo Leono Karaliūno – jis tiksliai žino – 1937-ųjų metų Lietuvos krepšinio rinktinė, tapusi Europos krepšinio čempione, iš Rygos vyko traukiniu. Joniškis – pirmoji stotis Lietuvoje, kur jie buvo pasitikti su vaišėmis ir orkestrais.

Būtina rezervacija.

Nepriklausomybės paminklas
56.242041, 23.615705
Vykti Vykti
Nepriklausomybės paminklas. Nuotr.: ©JTVIC

Iš muziejaus, atidžiai dairydamiesi, apeikite artimiausią pastatą, šalia unikalios architektūros namo – paminklas Lietuvos nepriklausomybei. Jis yra atstatytas 1989 metais, tačiau atrodo lygiai taip pat, kaip tas, kurį vietos žmonės pastatė 1928-aisiais.

Joniškio parkas ir estrada
56.238836, 23.612364
Vykti Vykti
Lauko estrada. Nuotr.: ©R. Norkaus nuotr.

Pasukę į M. Slančiausko gatvę, netrukus prieisime miesto parką. Žavus 4 hektarų parkas pilnas įvairių medžio skulptūrų, suolelių ir pramogų vaikams. Nuo 2013 m. prie Joniškio kultūros centro veikia lauko estrada su 400 sėdimų vietų. Čia visada skamba muzika, leidžiama iš greta esančio Joniškio kultūros centro.

Joniškio kultūros žmonių freska. Nuotr.: ©R. Norkaus nuotr.

Parkas glaudžiasi prie bulvaro, kuriame mes jau buvome. Bulvarą puošia iškiliausių krašto kultūros ir meno žmonių freska. Nuo buvusio kino teatro pastato sienos į praeivius žvelgia tautosakininkas Matas Slančiauskas, dailininkas Adomas Varnas, rašytojas Marius Katiliškis, iš Joniško krašto kilęs pasaulinio garso žydų kilmės aktorius Lorensas Harvėjus ir Lietuvos aktorius Laimonas Noreika.

Pastatas Vilniaus g. Nuotr.: ©JTVIC

Vaikčiojant, atkreipkite dėmesį į pastatus Joniškio mieste - yra tikrai unikalių.

Senosios gatvės
56.237827, 23.613806
Vykti Vykti
Joniškio centras. Nuotr.: ©JTVIC

Esame per žingsnį nuo mūsų kelionės pradžios, tačiau Joniškis dar neparodė viso savo veido. Nuo prieš tai minėtos freskos galima eiti tiesiai į Latvių gatvę ir atidžiai dairytis. Tarp atnaujintų pastatų galima pamatyti ir keletą tokių, kurie tikrai skaičiuoja šimtmetį. Jau Latvių gatvėje pasukime kairėn į A. Varno gatvę. Iš jos – vėl kairėn – į Šiaulių Senąją. Tuomet prie bibliotekos vėl kirskime Vilniaus gatvę ir grįšime prie Turizmo informacijos centro. Pastebėkite, kokios kreivos Joniškio sankryžos – jokių stačių kampų. Eklektiškas ir autentiškas gatvių ir gatvelių tinklas dar geriau būtų matomas iš paukščio skrydžio, bažnyčios bokšto arba tiesiog žemėlapyje. Po šio žygio suprasite, kodėl Joniškio mažas, bet svečiams klaidus centras yra pripažintas urbanistiniu paminklu.