Šv. Jokūbo kelias. Prienai - Punia.

Maršrutai Pėsčiomis 22 objektai 1 dienos
Maršrutas

PRIENAI

Istoriniai šaltiniai apie Prienus rašo nuo 1502 m., kai LDK Aleksandras Prienų dvarą ir jo aplinkines žemes padovanojo didikui Mykolui Glinskiui. 1604 m. pastatyta pirmoji Prienų bažnyčia. Prienų miestas pradėjo augti XVII a. prie dvaro. 1609 m. jam buvo suteiktos Magdeburgo teisės.
1785 m. Prienuose įkurta popieriaus dirbtuvė, viena didžiausių to meto Lietuvoje (išlikęs pastatas prie Popierinės tvenkinio). Joje savo veiklą pradėjo vokietis G. Thierbach, gaminęs aukštos kokybės popierių.
1791 m. Seimas atnaujino miesto savivaldos teises, suteikė antspaudą ir herbą.

Prieš leidžiantis į žygį rekomenduojama pasidairyti po Prienus ir pamatyti čia esančias lankytinas, išskirtines vietas:

Iš Prienų maršrutas toliau veda per paslaptingą Žvėrinčiaus mišką į Birštoną. Žvėrinčiaus miško dviračių-pėsčiųjų takas puikiai įrengtas, jame daug poilsio stotelių, informacinių stendų.

Žvėrinčiaus miško dviračių - pėsčiųjų takas Nuotr.: ©pamatykLietuvoje.lt

BIRŠTONAS

Prieš tęsiant kelionę į Punią pasidairykite po Birštoną. Vieno seniausių balneologijos kurortų Lietuvoje – Birštono – istorijos kronika rašoma nuo viduramžių. Prūsijos kronininkas Vygandas Marburgietis „Naujojoje Prūsijos kronikoje“ mini, kad maršalas Kunas fon Hatenšteinas 1382 m. žygio į Lietuvą metu kariuomenę padalino į tris dalis – Puniai, Alytui ir Birštonui pulti. XIX a. pradžioje istorijos tyrinėtojas Teodoras Narbutas Karaliaučiaus archyvuose rado apie dvidešimt 1384-1402 m. kryžiuočių žvalgų į Lietuvą aprašymų, kuriuose „sodyba ties sūriu vandeniu“ vadinama Birsten, Birstan; aprašyta ir gerai įtvirtinta medinė pilis ant stataus Nemuno skardžio. Po Žalgirio mūšio, pasibaigus kryžiuočių antpuoliams, Birštonas minimas kaip Lietuvos Didžiųjų kunigaikščių medžioklės dvaras, kurį labai mėgęs Vytautas Didysis, Kazimieras Jogailaitis su sūnumis bei kunigaikštienė Elena. Pasibaigus Jogailaičių dinastijos valdymui Birštonas lyderio pozicijas užleido Prienams. Tik XIX a. viduryje, pradėjus gydymui naudoti mineralinius vandenis, prasidėjo Birštono atgimimas.

Birštono kurorto kūrimosi pradžia siejama su 1846 m., kai Stakliškių kurorto gydytojas Benediktas Bilinskis, susidomėjęs Birštono šaltiniais, atsiuntė čia ligonę, kuriai nepadėjo Stakliškių gydomieji šaltiniai. Birštone ligonė pasveiko. Po ilgų tyrinėjimų ir biurokratinių procedūrų 1854 m. pabaigoje Rusijos vidaus reikalų ministras pasirašė leidimą steigti Birštono kurortą. Jau kitais metais buvo pastatyta pirmoji gydykla, o XIX a. 6 dešimtmetyje Birštonas, kaip balneologinis kurortas, buvo jau gerai žinomas visoje Rusijos imperijoje.
Iki šių dienų Birštone veikia seniausia mineralinio vandens pilstymo įmonė Lietuvoje, savo veiklą pradėjusi 1924 m., kai buvo ypač populiaru gurkšnoti mineralinį vandenį „Vytautas“ ar „Birutė“. Pirmieji mineralinio vandens buteliai buvo išpilstyti Kaune, o septintajame dešimtmetyje ši veikla perkeliama į nedidelę gamyklą Birštone. Tačiau kurorte nereikia pirkti mineralinio vandens. Tikro nekarbonizuoto mineralinio vandens „Vytautas“ galima paragauti sanatorijų „Tulpės“ ir „Versmė“ biuvetėse.

Info šaltinis: https://www.visitbirstonas.lt/istorija/

Iki artimiausios didesnės gyvenvietės Nemajūnų lieka apie 9 kilometrai, o iki Punios - apie 18 kilometrų. Prieš palikdami Birštoną, pasirūpinkite maisto ir vandens atsargomis.

NEMAJŪNAI

Ten, kur Nemunas palikęs Punios šilą daro didžiausią kilpą, ant dešiniojo kranto įsikūrusi sena Nemajūnų gyvenvietė. Vietovės labai vaizdžios - kalneliai, slėniai, vinguriuojantys upeliai, miškai, gojeliai visa tai buvo puikus paskatas įtraukti Nemajūnų apylinkes į Nemuno kilpų regioninio parko teritoriją. Čia stūkso keletas piliakalnių: Paverknių (Ginkaus), Babronių, Šilėnų, Nemajūnų. Dar ne visas paslaptis atskleidė Šilaičių pilkapiai ir Nemajūnų senkapis bei legendomis apipintos Nemuno ir Verknės santakoje esančios Gudakalnio kapinaitės.

Parapija Nemajūnuose buvo įkurta 1786 metais. Nemajūnų kaimo puošmena – bažnyčia baigta statyti 1877-1878 metais. Ši bažnyčia yra vienas iš nedaugelio medinės gotikos paminklų. Ją puošia Peterburgo dailės akademijos akademiko Nikodemo Silvanavičiaus paveikslai, skulptoriaus Herkulijaus Eismonto skulptūros. Šiuo metu didelio susidomėjimo sulaukė „stebuklingas“ kilimas.

Nemajūnuose galite aplankyti ir socialinės paslaugas teikiantį dienos centrą (čia ir piligrimų nakvynės vieta) bei amatų centrą.

Info šaltinis: http://www.nemajunai.lt

Nemajūnų amatų centras
54.570196, 24.079189
Vykti Vykti

PUNIA

Punia pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėta 1382 m., tačiau yra manoma, kad 1336 m. Punioje ant piliakalnio stovėjusi Pilėnų pilis, kurią 1336 m. užpuolė kryžiuočiai ir vietos gyventojai, vadovaujami kunigaikščio Margirio, nepasidavė, bet susidegino. Tačiau tikroji Pilėnų vieta vis dar nenustatyta ir vyksta istorinės diskusijos dėl tikrosios vietos (dabar labiau tikėtina, kad tai – Bilionių piliakalnis).

Miestelis įsikūręs 3 km į vakarus nuo kelio Druskininkai–Jieznas, aukštame dešiniajame Nemuno krante. Istorikų teigimu, Punia – vienas iš 14 seniausių ankstyvųjų Lietuvos miestų. Jo herbe priekiniame sidabriniame lauke vaizduojamas Šv. Stanislovas, prikeliantis iš kapo Piotroviną. Antrame, mėlyname, lauke sidabrinė pasaga galais į viršų, iš jos kyla sidabrinė strėlė su raudona plunksna.

Punioje prasideda Nemuno kilpų regioninis parkas. Miestelyje prie bažnyčios įrengta poilsio aikštelė su suolais, mašinų stovėjimo aikštelė.

Punia Nuotr.: ©Aleksandras Lisinas

Lankytinos vietos Punioje:

SVARBŪS OBJEKTAI KELYJE

Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčia, Kauno g. 1, Punia, Alytaus r., tel. +370 315 68 680

Asociacija „Panemunės dzūkai“, Kauno g. 3, Punia, Alytaus r. tel. +370 687 99294


NAKVYNĖS VIETOS

VO „Punios ainiai“ nakvynės paslaugos, Kauno g. 3, Punia, Alytaus r., tel. +370 683 68 872, www.puniosainiai.lt

Kaimo turizmo sodyba „Ymilsa“, Vytauto g. 5, Raižių k., Punios sen., Alytaus r., +370 615 83 167, www.ymilsa.lt

Prienų globos namai, Panemunės g. 28, Prienai, +370 618 65239, www.pgn.lt

Nemajūnų dienos centras, Topolių g. 1, Geležūnai, Birštonas +370 676 85688


MAITINIMO VIETOS

„Nemuno vingis“, Margirio g. 52, Punia, Alytaus r. (užsisakius iš anksto)

„Panemunės dzūko pirkia“, Kauno g. 3, Punia, Alytaus r. (užsisakius iš anksto)


PARDUOTUVĖS

„Aibė“, Margirio g. 60, Punia, Alytaus r.

Žilionienės IĮ parduotuvė, Margirio g. 52, Punia, Alytaus r.


Maršrutas paruoštas bendradarbiaujant su Lietuvos Šv. Jokūbo kelio draugų asociacija.