Pažintis su Šilalės kraštu

Top Automobiliu 6 objektai 1 dienos
Maršrutas

Norintiems pažinti kažko naujo ir dar neatrasto, siūlome apsilankyti Šilalės krašte. Ir jei akimirką mintimis nuklydote į Šilutę, norime Jus sugrąžinti į Šilalę. Vietiniai Jums pasakytų: „Šilalė ne Šilutė, čia potvynių nėra“. Bet, patikiname, nustebsite atradę vietų, kurių Lietuvoje nerasite niekur kitur, tik – Šilalės krašte.

Šilalė – patogiai pasiekiama

Šilalės rajoną lengvą pasiekti pagrindine šalies magistrale. Tad nesvarbu – važiuosite iš Vilniaus pajūrio link, ar atvirkščiai – unikalios, dar nematytos vietos yra vos už 2 kilometrų nuo autostrados. Užtruksite kelias minutes ir Jūs jau – Šilalėje – Vakarų Lietuvos rajone, kuris dar pristatomas piliakalnių ir ąžuolų kraštu. Taigi, pradėkime pažintį su šiuo žaliu, kompaktišku ir vaizdingu Žemaitijos kraštu.

Šilalė Nuotr.: ©Rima Norvilienė

Pirmasis Lietuvos muziejus – vieta, kurią turi aplankyti kiekvienas lietuvis

Žinoti, kur prasidėjo Lietuvos muziejininkystės istorija, sutikite, turi kiekvienas tautietis. Būtent Šilalės rajone, Bijotuose, prieš 207 metus įkurtas pirmasis Lietuvos muziejus – Baubliai. Jis unikalus tuo, kad pagamintas iš ąžuolo. 1812 metais bajoras, rašytojas ir istorikas Dionizas Poška tūkstantmečio ąžuolo kamiene įsirengė darbo kambarį, kuriame sudėjo įvairius radinius, knygas. Šis kambarys, kuriame galėjo susėsti 12 vyrų, ir yra seniausias mūsų šalies muziejus, kuris, beje, tituluojamas ir mažiausiu. Baublius supa išpuoselėtas parkas, kuriame yra atkurta Smetonos laikų mokykla, malūnas, įrengta vaikų žaidimo aikštelė, pasivaikščiojimo takai.

Baublio muziejus Nuotr.: ©Rima Norvilienė

Aukščiausias Žemaitijos taškas – Medvėgalis

Įsivaizduokite, kad nuvykę pamatyti vieno piliakalnio, randate septynis. Tai yra realu, nes Medvėgalis – ne vienas kalnas, o net septynių kalvų kompleksas. Ne veltui jis tituluojamas Žemaitijos kalvų karaliumi. Medvėgalis patenka į gražiausių ir fotogeniškiausių Lietuvos piliakalnių TOP 3.

Aukščiausia ir iškiliausia Žemaitijos kalva žavėjosi ir Maironis. Pasak poeto, nuo Medvėgalio galima pamatyti net 14 bažnyčių bokštų. Ar tikrai taip yra ir ar tai nėra rašytojo vaizduotės vaisius, turėsite atvykti ir patys įsitikinti.

Medvėgalis Nuotr.: ©Rima Norvilienė

Bažnyčia su vieninteliais ąžuoliniais altoriais Lietuvoje

Girdiškės Švč. Mergelės Marijos Snieginės bažnyčia yra išskirtinė visoje Lietuvoje. Pirmiausiai dėl savo vardo, mat toks titulas jai suteiktas vienintelei šalyje. Tokį pat vardą turi ir viena iš trijų seniausių krikščioniškų bažnyčių pasaulyje – Švč. Mergelės Marijos Snieginės bazilika Romoje. Antras išskirtinumas – jos viduje prieš 90 metų įrengti du ąžuoliniai altoriai – vieninteliai tokie Lietuvoje. Trečia – šioje Dievo šventovėje rugpjūčio mėnesį vykstančių Snieginės atlaidų metu iškrenta sniegas (balti popierėliai), primindamas legendą apie iškritusį sniegą ir toje vietoje pastatytą minėtą baziliką Romoje.

Girdiškės Švč. Mergelės Marijos Snieginės bažnyčia Nuotr.: ©Rima Norvilienė

Lakūno Stasio Girėno gimtinė

Šilalės kraštas didžiuojasi užauginęs pirmąjį lietuvį, perskridusį Atlantą, Stasį Girėną. Vytogaloje pagal pasakojimus ir nuotraukas atstatytoje žymiojo piloto troboje veikia S. Girėno muziejus. Atvykę čia sužinosite, kad S. Girėnas buvo 16-liktas vaikas šeimoje, kad jis išmokė skraidyti apie 50 jaunuolių, kad jis buvo pirmasis lietuvis, turėjęs nuosavą lėktuvą (beje, „Lituanica“ buvo ketvirtasis), galiausiai, kad jo pavardė netikra. O kur dar įdomios detalės apie legendinį skrydį. Ar žinojote, kad lakūnai S. Darius ir S. Girėnas gabeno pirmąjį istorijoje transatlantinį oro pašto siuntinį?

Lakūno Stasio Girėno muziejus Nuotr.: ©Rima Norvilienė

Vienas aukščiausių Lietuvos kryžių – Kaltinėnuose

Net 17 metų kurtame Kaltinėnų dvasingumo parke „baltuoja“ vienas aukščiausių šalies kryžių, kuris siekia net 19 metrų. O vertinant tai, kad stovi ant piliakalnio – jis neabejotinai gali vadintis aukščiausiu šalyje. Šis kryžiaus yra ryškiausias Dvasingumo parko akcentų ir vienas iš 21 čia įrengtų tradicinio kryžiaus kelio stočių. Pažvelgus iš aukštai, galima pamatyti, kad kryžiaus pastatytas ant Lietuvos žemėlapio kontūro. Taip simboliškai įprasminama laisvos Lietuvos idėja, nes kryžius pastatytas 1990 metais. Atvykusiems Kaltinėnų dvasingumo parkas primena atmosferą piligriminiame Fatimos mieste, esančiame Portugalijoje.

Kaltinėnų kryžius Nuotr.: ©Jurgita Bergelienė

Šilalė – Lietuvos patriotų sostinė

Siūlome neaplenkti Šilalės – Lietuvos patriotų miesto. Šį pavadinimą miestas gavo po pergalės LRT laidoje „Lietuvos patriotai“. Atvykusiems į miestą rekomenduojame aplankyti Šilalės Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčią su 60 m bokštu, pasigrožėti miesto tvenkinyje trykštančiu fontanu, pasivaikščioti palei tvenkinį atnaujintu pėsčiųjų ir dviračių taku, kuriame tikrai pajusite kurortinę atmosferą. Miesto širdyje stovi pirmasis Lietuvoje Kovo 11-ajai skirtas paminklas „Laisvės šauklys“, o šalia – ąžuolas, kuris buvo pasodintas pažymėti atkurtos Lietuvos dešimtmetį.

Kiti negirdėti faktai apie Šilalės kraštą

Pirmai pažinčiai su Šilalės kraštu tikrai užteks, juolab, kad lankydami šias unikalias vietas, pakeliui pamatysite visai Žemaitijai būdingų panoramų. O kad važiuoti būtų įdomiau, galite facebook paskaityti dar apie 300 jau anksčiau publikuotų negirdėtų faktų apie Šilalę (www.facebook.com/faktaiapiesilale).

Štai keletas įdomesnių:
Ar žinojote, kad Šilalės rajone, Nasvytalių kaime, rastas didžiausias Lietuvoje aukso lobis?
Ar žinote, kad senovinis Šilalės krašto patiekalas, įtrauktas į GASTROliavimo gido žemėlapį, yra „Meškuos šūduks“?
Ar žinote, kad Šilalės rajone yra Užkalnio kaimas?