Pažintis su Rokiškiu

Maršrutai Pėsčiomis 10 objektų Iki 4 valandų 2.5 km
Maršrutas

Jūsų laukia išsami pažintis su Rokiškiu. Pradedant seniausia istorija - Rokiškio dvaro sodyba, Lietuvos klasicistinės urbanistikos pasididžiavimu – Nepriklausomybės aikšte, vienu gražiausiu Lietuvos neogotikos ansambliu – švento Mato bažnyčia ir baigiant tapytų langinių gatve bei skulptoriaus Liongino Šepkos vardo parku.

Rokiškio dvaras pirmą kartą minimas 1499 m. Architektūriniu požiūriu vertingi ne tik rūmai, bet ir kiti dvaro ansamblio pastatai: oficina ir svečių namas abipus erdvaus parterio, dvaro alaus darykla, kumetynai, sargo namas. Dvaro ansamblio pastatų architektūroje atsispindi stilių kaita nuo klasicizmo iki moderno. Dvaro ansamblį puošia ir apie 30 ha geometrinio plano parkas.

Dvaro sodybos kompozicijos ašis sutampa su Rokiškio miesto pagrindine kompozicine ašimi. Tai vienintelis toks pavyzdys Lietuvos urbanistikoje.

Dvare esančiame muziejuje vyksta daugiau kaip 30 edukacinių užsiėmimų. Populiariausia jų – "Sūrio kelias", nes Rokiškis ir sūris jau senokai yra sinonimai.

Unikali ir akį traukianti Nepriklausomybės aikštė Rokiškyje susiformavo XVIII a. pab. – XIX a. pr. Miesto centro planas – klasicistinis, vienintelis taip gerai išlikęs Lietuvoje.

Aikštės pradžioje, prie bibliotekos rasite metro aukščio kiškį. Tik 2019 m. gegužės mėnesį pastatyta skulptūra siekia atgaivinti Rokiškio miesto legendą. Architektas Saulius Druskis, skulptorius Sergėjus Plotnikovas.

"Arka" pastatyta 1999 m. Rokiškio miesto 500 metų jubiliejui atminti.

Nepriklausomybės aikštėje tikrai pastebėsite secesinės architektūros pastatą. Pasakojama, jog namo savininkas Zametas XX a. 3 dešimtmetyje buvo bene turtingiausias Rokiškio miestelio žmogus, jo namas išsiskyrė puošnumu visame Rokiškyje ir gerai išliko iki šių dienų.

Dar vienas paminklas Nepriklausomybės aikšteje rokiškėnams yra ne tik praeities relikvija, bet ir tautinio atgimimo simbolis. 1931 metais pastatytas paminklas sovietmečiu išliko nenugriautas.

Einant aikšte priešai jus visą laiką matosi vienas iškiliausių istorizmo laikotarpio neogotikinio stiliaus kūrinių. Joje esantis lobynas ne mažiau įspūdingas. Pagal pasakojimus ir rašytinę medžiagą, kuri atskleidžia grafo Reinoldo Tyzenhauzo norą, kad pas jį apsilankę svečiai vežtų dovanas ne jam, o bažnyčiai. Tai ir susidarė maždaug 150-ies kilnojamų vertybių lobynas.

Norintys išvystį šiuos turtus turėtų susitarti telefonu +37045851979 arba el. paštu rokiskioparapija@gmail.com

Pasukus Respublikos gatve išvysite retai matomus namų puošybos elementus - tapytas langines. Šių radicijų atgaivinimo idėjos autorius - dailininkas Arūnas Augutis. Jis 2003 metais kartu su savo mokiniais ištapė pirmąsias langines Rokiškyje, Ąžuolų gatvėje. O 2005 m. šis sumanymas buvo sudėtas į Rokiškio kultūros centro projektą ir 10 metų sėkmingai vykdomas.

Tapytomis langinėmis papuošti Rokiškio miesto Respublikos, Kauno, Kęstučio, Ąžuolų, Sodų, Vilniaus, Mikėno gatvių bei Rokiškio rajono Jurgiškių, Kamajų, Antakriaunių, Bajorų, Salų, Šetekšnų kaimų namai.

Maršruto pabaigoje - miesto parkas, kuriame Rokiškio krašto muziejus vykdo ilgalaikį projektą ir kuria medžio skulptūrų parką, skirtą L. Šepkos (1907-1985) atminimui. Medžio drožėjai kiekvienais metais kuria skulptūras naujai interpretuodami L. Šepkos kūrybos ir gyvenimo temomis.

Kur pavalgyti Rokiškyje