Asvejos trasa Nr. 2

Maršrutai Dviračiu 1 dienos 22 km
Maršrutas

DUBINGIAI

Kviečiame dviračiu pakeliauti po Asvejos regioninį parką. Išbandykite žiedinį maršrutą prasidedantį Dubingiuose.

Jei atvykote automobiliu, jį rekomenduojama palikti aikštelėje šalia parduotuvės (koordinatės: 55.05764189524932, 25.453864172700648).

Dubingiai. Tai miestelis Molėtų rajono pietuose, 20 km į pietus nuo Molėtų, įsikūręs prie ilgiausio Lietuvoje Asvejos ežero. Prie miestelio stūkso Dubingių piliakalnis su XVI a. piliaviete (archeologijos ir istorijos paminklas), miestelis laikomas didikų Radvilų giminės tėvonija.

Pačiame miestelyje, gatvių sankryžoje jau antras šimtmetis stovi buvusi Dubingių smuklė. Ji pastatyta 1842 metais grafo Boleslovo Tiškevičiaus. Jos savininkai ne kartą keitėsi. 1968 metais smuklė buvo rekonstruota ir įrengta poilsinė. Ji yra didžiausia rytų Lietuvoje. Saugoma kaip būdingas XIX a. I pusės smuklių tipas, laikoma architektūros paminklu. 2008 m. po smuklės rekonstrukcijos, joje įsikūrė Asvejos regioninio parko Lankytojų centras ir direkcija. Lankytojų centre galima susipažinti su 2013 m. įrengta parko gamtines ir kultūrines vertybes pristatančia "Ilgiausio Lietuvos ežero slėpiniai, archeologinis paveldas" ekspozicija, čia rengiamomis parodomis, taip pat gauti dominančią informaciją apie lankytinus objektus, stovyklavietes bei užsisakyti ekskursijas, žygius.

Taip pat Dubingiuose rekomenduojame aplankyti:

Užlipę į Dubingių piliavietę ir eidami pažintiniu taku iš anksčiau buvusios salos, dabar pusiasalio, galėsite grožėtis ilgiausio, vieno giliausių ir didžiausių Lietuvos ežerų panorama. Dubingių pilis – svarbus XIV – XVIII a. Lietuvos kultūros, pramonės, gynybos centras, mena karą su Kryžiuočių ordinu, reformaciją – reikšmingas mūsų istorijos epochas. Pilis susijusi su žymių to meto asmenų (Vytauto Didžiojo, Mikalojaus Radvilos Rudojo, Barboros Radvilaitės ir kitų) gyvenimu ir veikla. Dubingiai neatsiejami nuo Radvilų giminės iškilimo ir suklestėjimo istorijos.

Piliavietėje įrengtas pažintinis takas su 6 apžvalgos stotelėm prie archeologinių ir gamtinių objektų. Natūralaus grunto tako ilgis apie 1,5 km., jame įrengti mediniai laiptai, informaciniai stendai, suoliukai. Nuo 2012 m. piliavietėje lankytojų laukia eksponavimui paruošti išlikę Radvilų rūmų fragmentai, uždengti gaubtu, bei buvusios evangelikų reformatų bažnyčios vieta su Radvilų laidojimo panteonu.

Per Asvejos ežerą esantis Dubingių tiltas yra vienas iš nedaugelio Lietuvoje tebeesančių medinių tiltų. Tai pirmas medinis 76 m. ilgio tiltas per ežerą Lietuvoje, kuris buvo pastatytas Lietuvos Prezidento Antano Smetonos dėka 1934 m. Iki tilto pastatymo per ežerą buvo įrengtas keltas ir keltininko namelis, pastatyti grafo Tiškevičiaus rūpesčiu. Tačiau Asvejos ežero dugne rasti tilto poliai byloja, kad šioje vietoje tiltu keltasi jau viduramžiais.

ZABERŽA, JURKIŠKIS

Iš Dubingių kelionę dviračiu tęskite Zaberžos, o galiausiai ir Jurkiškių link. Čia jūsų laukia vienas gražiausių lietuvos pažintinių takų, vingiuojantis palei Jurkiškio upelį.

Upelis dar vadinamas Melnyčėlės vardu – vienas įdomiausių ir įspūdingiausių Asvejos regioninio parko gamtos objektų. Upelio ilgis tik 1,2 km, tačiau per šį trumpą atstumą jis "nukrenta" apie 12 metrų. Savo sraunumu ir vingiuotumu jis primena kalnų upokšnį, o šlaitų aukštis siekia 18 metrų. Jo dugnas nusėtas rieduliais. Vagoje guli valstybės saugomas gamtos paveldo objektas – Jurkiškio akmuo, turintis dar ir "Puntuko vaiko" vardą, kurio apimtis siekia 5 metrus. Kad lankytojams atsivertų visas kanjoninio slėnio grožis prie Jurkiškio upelio įrengtas 1,5 km pažintinis takas su informaciniais stendais ir rodyklėmis.

ADOMAITIŠKIAI, MIEŽONIAI

Toliau maršrutas eina per Adomaitiškiių bei miežonių kaimus. Maršrutas vingiuoja vaizdingomis Asvejos ežero pakrantėmis.

DEGSNĖ

Degsnės pilkapynas (apytikslė vieta)
55.051433, 25.41276
Vykti Vykti

Yra 3 pilkapių grupės, iš viso 68 pilkapiai. 1970 m. Lietuvos istorijos institutas ir Istorijos ir etnografijos muziejus (vadovas Adolfas Tautavičius) ištyrė 18 pilkapių, po 6 iš kiekvienos grupės. Sampilai nuo 6–7 m iki 17 m skersmens ir iki 1,5 m aukščio, dalis sampilų su akmenų vainikais. Viduriniosios grupės pilkapiuose rasta nedegintų ir sudegintų mirusiųjų su V a. – VI a. įkapėmis (skydais, pentiniais kirviais, ietimis, sagtimis, pentinais ir kt.). Pietryčių grupės pilkapiuose buvo sudegintų mirusiųjų I tūkstantmečio antrosios pusės kapų, vakarinėje grupėje – nedegintų ir sudegintų žirgų X a. – XII a. kapų (rasta žąslų, kamanų apkaustų, pjautuvų).

Norėdami kelionė daugiau pramogų, pamatyti daugiau, o gal tiesiog trumpai atsipūsti galite šiek tiek išsukti iš maršruto ir aplankyti Dubingių žirgyną.

"Dubingių žirgynas" išsiskiria ne tik gamta, kurioje yra įsikūręs, bet ir savo architektūriniu unikalumu. Didžiulis 1500 kv.m. apvalus maniežas su unikaliomis ir originaliomis medinėmis stogo konstrukcijomis bei jaukus apšvietimas – visa tai išskiria mus iš kitų Lietuvos žirgynų. Be to, "Dubingių žirgyne" po vienu apvaliu stogu telpa tiek maniežas, tiek gardai – arklių namai, tiek restoranas, tiek viešbutukas. Sėdėdamas restorane gali grožėtis manieže jojančiais arkliais, o sėdėdamas lauko terasoje gali žavėtis lauko jojimo aikštėje jojančių arklių grakštumu.

ŽALKTYNĖS KRAŠTOVAIZDŽIO DRAUSTINIS

Žalktynės kraštovaizdžio draustinio tikslas išsaugoti Žalktynės įlankos ir ją supančių miškų kraštovaizdį: Asvejos pakrantes, savitą Ešerinio ežerą su greta esančia aukštapelke, pievas su žemapelkių ploteliais, sodybų aplinkos augmeniją, šlaitus ir pakeles. Draustinis vienas iš 4 parke esančių kraštovaizdžio draustinių, viena gražiausių ir patraukliausių teritorijų.

Šakimo ąžuolas (apytikslė vieta)
55.046751, 25.458088
Vykti Vykti

Maršrutas žiedinis, tad galiausiai vėl grįšite į Dubingius.

Daugiau informacijos apie Asvejos regioninio parko stovyklalietes galite rasti čia:

https://www.infomoletai.lt/apgyvendinimas/stovyklavietes-asvejos-regioniniame-parke/