Asvejos trasa Nr. 1

Maršrutai Dviračiu 1 dienos 17.5 km
Maršrutas

Kviečiame dviračiu pakeliauti po Asvejos regioninį parką. Išbandykite žiedinį maršrutą prasidedantį Dubingiuose.

Jei atvykote automobiliu, jį rekomenduojama palikti aikštelėje šalia parduotuvės (koordinatės: 55.05764189524932, 25.453864172700648).

DUBINGIAI

Dubingiai. Tai miestelis Molėtų rajono pietuose, 20 km į pietus nuo Molėtų, įsikūręs prie ilgiausio Lietuvoje Asvejos ežero. Prie miestelio stūkso Dubingių piliakalnis su XVI a. piliaviete (archeologijos ir istorijos paminklas), miestelis laikomas didikų Radvilų giminės tėvonija.

Pačiame miestelyje, gatvių sankryžoje jau antras šimtmetis stovi buvusi Dubingių smuklė. Ji pastatyta 1842 metais grafo Boleslovo Tiškevičiaus. Jos savininkai ne kartą keitėsi. 1968 metais smuklė buvo rekonstruota ir įrengta poilsinė. Ji yra didžiausia rytų Lietuvoje. Saugoma kaip būdingas XIX a. I pusės smuklių tipas, laikoma architektūros paminklu. 2008 m. po smuklės rekonstrukcijos, joje įsikūrė Asvejos regioninio parko Lankytojų centras ir direkcija. Lankytojų centre galima susipažinti su 2013 m. įrengta parko gamtines ir kultūrines vertybes pristatančia "Ilgiausio Lietuvos ežero slėpiniai, archeologinis paveldas" ekspozicija, čia rengiamomis parodomis, taip pat gauti dominančią informaciją apie lankytinus objektus, stovyklavietes bei užsisakyti ekskursijas, žygius.

Taip pat Dubingiuose rekomenduojame aplankyti:

Užlipę į Dubingių piliavietę ir eidami pažintiniu taku iš anksčiau buvusios salos, dabar pusiasalio, galėsite grožėtis ilgiausio, vieno giliausių ir didžiausių Lietuvos ežerų panorama. Dubingių pilis – svarbus XIV – XVIII a. Lietuvos kultūros, pramonės, gynybos centras, mena karą su Kryžiuočių ordinu, reformaciją – reikšmingas mūsų istorijos epochas. Pilis susijusi su žymių to meto asmenų (Vytauto Didžiojo, Mikalojaus Radvilos Rudojo, Barboros Radvilaitės ir kitų) gyvenimu ir veikla. Dubingiai neatsiejami nuo Radvilų giminės iškilimo ir suklestėjimo istorijos.

Piliavietėje įrengtas pažintinis takas su 6 apžvalgos stotelėm prie archeologinių ir gamtinių objektų. Natūralaus grunto tako ilgis apie 1,5 km., jame įrengti mediniai laiptai, informaciniai stendai, suoliukai. Nuo 2012 m. piliavietėje lankytojų laukia eksponavimui paruošti išlikę Radvilų rūmų fragmentai, uždengti gaubtu, bei buvusios evangelikų reformatų bažnyčios vieta su Radvilų laidojimo panteonu.

Dubingių tiltas. Nuotr.: ©pamatykLietuvoje.lt

Per Asvejos ežerą esantis Dubingių tiltas yra vienas iš nedaugelio Lietuvoje tebeesančių medinių tiltų. Tai pirmas medinis 76 m. ilgio tiltas per ežerą Lietuvoje, kuris buvo pastatytas Lietuvos Prezidento Antano Smetonos dėka 1934 m. Iki tilto pastatymo per ežerą buvo įrengtas keltas ir keltininko namelis, pastatyti grafo Tiškevičiaus rūpesčiu. Tačiau Asvejos ežero dugne rasti tilto poliai byloja, kad šioje vietoje tiltu keltasi jau viduramžiais.

GURAKALNĖ

Gurakalnės aukštapelkė nuo Dubingių miestelio nutolusi apie 6 km. Pelkę maitina tik krituliai ir paviršinis vanduo, mineralinių medžiagų yra labai mažai. Todėl čia auga tik labai rūgščią terpę mėgstantys augalai: gailiai, viržiai, vaivorai (girtuoklės), kiminai, švyliai, spanguolės. Per pelkę įrengtas medinis takas, leidžiantis iš arčiau pažinti čia augančius augalus.

Liudgardo šlaitas – viena įdomiausių ir įspūdingiausių parko vietų. Tai priešais Vanikų salą esantis status, brandžiu pušynu apaugęs šlaitas šiaurinėje Asvejos ežero pakrantėje tarp Baluošos upelio žiočių ir Giraičių kaimo. Čia atsiveria puikus vaizdas į Asvejos ežerą. Šlaito ilgis ~ 570 m, atstumas nuo šlaito viršaus iki ežero ~ 60 m, aukštis ~20-25 m. Šlaite įrengti laiptai kuriais galima nusileisti prie Asvejos ežero.

BALUOŠA

Baluošų regykla yra vakariniame Baluošų ežero gale, prieš Baluošos piliakalnį, šalia kelio, vedančio į etnografinį Alkos kaimą. Baluošų ežeras - antras pagal dydį Asvejos regioniniame parke. Ežere yra 5 salos.

JUTONYS

Jutonių (Dubingių) pilkapynas – didžiausia ir įspūdingiausia pilkapių grupė Asvejos regioninio parko teritorijoje. Jį sudaro 125 pilkapiai. 2012-aisiais šiame pilkapyne archeologų tyrinėtas vienas didžiausių pilkapių. Jo skersmuo siekia net 16, o aukštis – beveik 2 metrus. Čia savo artimuosius laidojo daugiau nei prieš tūkstantį metų gyvenę žmonės. Atlikus tyrimus nustatyta, kad pilkapis buvo apiplėštas lobių ieškotojų, tad dalis mūsų praeitį liudijančios informacijos buvo negrįžtamai sunaikinta.

Gana didelė stovyklavietė (plotas - 7.2 ha), skirta ilgalaikiam poilsiui, stovyklavimui su palapinėmis. Taip pat tinka ir nameliams - priekaboms, kemperiams.

Piliakalnio šlaituose iškasti 3 gynybiniai grioviai ir supilti 2 pylimai. Šlaitai statūs, apie 10-15 m aukščio. Piliakalnis datuojamas I tūkst. viduriu – II tūkst. pradžia.

Grįžimas į Dubingius ta pačia maršruto atkarpa kaip ir atvykimas iki Baluošo.

Daugiau informacijos apie Asvejos regioninio parko stovyklalietes galite rasti čia:

https://www.infomoletai.lt/apgyvendinimas/stovyklavietes-asvejos-regioniniame-parke/