TOP 15 automobiliu po Marijampolės kraštą

Maršrutai Automobiliu 15 objektų 1 dienos
Maršrutas

Šiandien Marijampolė – sparčiai augantis ir besikeičiantis, garbinga praeitimi besididžiuojantis, septintas pagal dydį Lietuvos miestas, saugantis ir puoselėjantis tradicijas. Iš čia kilo daugybė istorinių asmenybių, prisidėjusių prie Lietuvos nepriklausomybės kūrimo. Į garbingą praeitį atsiremdama, iš jos gyvybės syvų besisemianti Sūduvos sostinė ryžtingai žengia į priekį, siekdama, kad čia būtų gera gyventi ar apsilankyti kiekvienam – nuo mažiausiojo iki seniausiojo. Miestas pilnas gyvybės, tačiau gyvybės netrūksta ir už miesto ribų esančiuose mažesniuose miesteliuose, kurie taip pat garsina mūsų kraštą visoje Lietuvoje.

Siūlome po Marijampolės kraštą keliauti automobiliu ir nuvykti į atokiausius, bet nuostabius Sūduvos sostinės savivaldybės kampelius. Šio maršruto metu aplankysite Marijampolės miestą bei savivaldybėje esančius miestelius, kuriuose stovi įspūdingos bažnyčios, o lankytojų laukia išskirtiniai muziejai. Kelionės metu išvysite gyvus fazanus, susipažinsite su Sasnavoje gyvenančiomis Zuikienėmis bei išvysite vienintelį visame pasaulyje esantį paminklą cukriniam runkeliui, pažinsite Kvietiškio dvaro istoriją bei grožėsitės Marių parku, kuriame galėsite išsikelti pikniką ar išsimaudyti. Galiausiai pasivaikščiosite pažintiniais takais, užkopsite į Varnupių piliakalnį bei išvysite Amalvos pelkės grožį.

Tad, kviečiame pradėti!

Sasnavos bendruomenės ZUIKIŲ MUZIEJUJE galima pamatyti apie 2700 įvairiausių zuikučių mažiausias – vos 1 cm., didžiausias – 3 m. Zuikiai į muziejų atvykę iš įvairių pasaulio kampelių, įdomu tai jog lankytojai gali prisidėti prie ekspozicijos kūrimo atnešdami savo jau išaugtą zuikutį, taip prisidėti prie tvarios aplinkos. .

Zuikių muziejuje galima užsisakyti edukacinę programą „Zuikių mokyklos mokslai“, kurios metu lankytojai ne tik linksmai praleidžia laiką, išmoksta kepimo pyrago pagrindų, sužino apie Sasnavos miestelio pavadinimo kilmę bet ir gauna Zuikienės lauktuvių. Pradinių kasių mokiniai šią edukacinę programą gali gauti per Kultūros paso programą.

Muziejus laukia lankytojų darbo dienomis nuo 9:00-12:00 val. ir nuo 14:00-17:00 val., o savaitgaliais pagal išankstinį susitarimą. Prašome kreiptis tel. +370 614 42 830

Zuikių muziejus Nuotr.: ©Marijampolės TVIC

Važiuojant į Marijampolę iš Kauno pusės, pastebėsite (apie 1 km nuo kelio) raudonų plytų neogotikinį bokštą. Tai pačiame Sasnavos miestelio centre esanti Švč. Mergelės Marijos bažnyčia – vienas puošniausių sakralinių pastatų Užnemunėje.

Pastatas – trijų navų, planas – lotyniško kryžiaus formos. Meninę vertę turi vietinių meistrų sukurta neogotikinė ąžuolinė sakykla su keturių evangelistų bareljefais, neobarokinė klausykla, iš senosios bažnyčios atkelta vandeninė, kun. S. Čėsnos medalionas.

Sasnavos Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčia Nuotr.: ©Marijampolės TVIC

Šunskų seniūnijoje esančiame Lūginės kaime ūkininkų šeimoje 1871 metais gimė J. Matulaitis. Marijonų vienuolijos gaivintojo, popiežiaus Jono Pauliaus II 1987-aisiais palaimintuoju paskelbto vyskupo J. Matulaičio palaikai nuo 1934 metų ilsisi Marijampolės šv. arkangelo Mykolo mažojoje bazilikoje.

Palaimintojo gimtinės vietoje Lūginės kaime 1991 metais pagal architekto Zigmo Brazausko projektą buvo pastatyta koplyčia. Vertikalus koplyčios bokšto akcentas ženklina palaimintojo vaikystės ir jaunystės vietą. Daug maldininkų čia renkasi liepos mėnesiais, kai minimas J. Palaimintojo Jurgio Matulaičio gimtinė Lūginės kaime. Šunskų seniūnijoje esančiame Matulaičio gimtadienis, atvyksta piligrimai ir iš kitų šalių.

Palaimintojo Jurgio Matulaičio tėviškė (Lūginės koplyčia) Nuotr.: ©Donatas Pranckevičius
Šunskų fazanynas
54.643804, 23.330533
Vykti Vykti

Šunskų fazanynas – vienintelė vieta Lietuvoje, kurioje galima susipažinti su mūsų šalyje retai auginamų įvairių rūšių fazaninių paukščių šeimos porūšiais. Čia jų gyvena 18 rūšių, daugiau nei 100 paukščių! Ateityje galvojama apie dar didesnę paukščių įvairovę. Visi norintys gali jame apsilankyti, pasigrožėti šiais paukščiais ir turėti galimybę išgirsti pasakojimus apie fazanų gyvenimą. Taip pat čia galima pamatyti ir kitų dekoratyvinių paukščių – povinių balandžių, perlinių vištų, papūgų, didžiųjų apuokų šeimyną bei povų, čia jų rasite net 6 rūšis. Be fazanų čia sutiksite paprastąsias voveres ir draugiškąsias alpakas. Be to, čia galima užsisakyti legendomis apipintų iškastų silkių degustaciją, kuri nepaliks abejingų ir garantuos nepamirštamus pojūčius!

Kviečiame apsilankyti ir pasigrožėti fazanais, jų įvairove, daugiau sužinoti apie šiuos karališkus paukščius, kurie į Europą kadaise atkeliavo iš tolimųjų Azijos kraštų. Tai gali padaryti nuo gegužės 1 d. iki lapkričio 30 d. (atsižvelgiant į oro sąlygas)

Darbo laikas:

I-IV 9:00 - 17:00 val.

V 9:00 - 19:00 val.

VI 11:00 - 19:00 val.

VII 11:00 - 16:00 val.

Dėl apsilankymo Šunskų fazanyne su edukaciniu pasakojimu arba dėl degustacijų prašome kreiptis tel. +370 614 43 086

Šunskų fazanynas Nuotr.: ©Tomas Photo

Bažnyčia pastatyta 1865 metais, ji stačiakampio plano, vienabokštė, su žema trisiene apside, šoniniais priestatais. Šventoriaus tvora metalinė, jos cokolis akmenų mūro, stulpai sumūryti iš plytų.

Pagrindinė komplekso dominantė – bažnyčia, orientuota šoniniu fasadu į Varpo gatvę, stovi centrinėje teritorijos dalyje, kiek atitraukta į rytų pusę. Šventoriaus kampuose stovi vieno aukšto beveik kvadratinio plano akmenų – plytų mūro koplyčios. Šventorius aptvertas tvora. Pagrindiniai vartai su varteliais į šventorių yra priešais bažnyčią, pravažiavimo į kitus sklypus, pusėje. Kiti varteliai yra rytų tvoros dalyje (iškirsta anga į klebonijos kiemą). Ansamblio kompozicija – centrinė, stilius – neogotika.

Šunskų Šv. Marijos Magdalietės bažnyčia Nuotr.: ©Marijampolės TVIC
Malonny meno kūrinys „Tekantis gyvenimas“
54.555485, 23.340986
Vykti Vykti

Dailininko Ray Bartkaus kūrinys „Tekantis gyvenimas“ nutapytas ant senosios Marijampolės užtvankos. Pats piešinys nupieštas atvirkščiai ir tikroji jo tvarka atsispindi tik vandenyje. Priklausomai nuo gamtos sąlygų, atspindys raibuliuoja arba yra ryškus, o kartais visai išnyksta. Menininkas tikisi, kad kiekvieną kartą praeivis čia atras kažką naujo. Šis piešinys, kaip ir mūsų gyvenimiškos dienos, kaskart vis kitoks.

2015 m. Autorius Ray Bartkus, JAV

Malonny meno kūrinys „Tekantis gyvenimas“ Nuotr.: ©I. Šalaševičius
J. Basanavičiaus aikštė ir paminklas „Tautai ir kalbai“
54.557653, 23.349513
Vykti Vykti

Basanavičiaus aikštė ir paminklas „Tautai ir kalbai“ – Marijampolės širdis, miestiečių susibūrimo vieta, slepianti praeities istoriją. Vienintelis toks Lietuvoje paminklas, atspindinti lietuvių tautos laisvės siekius ir kovą dėl kalbos išlikimo.

Jeigu pažvelgtume į senuosius laikus, kuomet ši aikštė buvo pavadinta Turgaus, vėliau Piliečių ir tik vėliau Jono Basanavičiaus vardu pavadintą aikštę – čia geležies ir metalo dirbiniais prekiavo Jakobas Aizikovičius, Berelis Blasbergas ir Šmerelis Rutenbergas, bakalėja vertėsi Zacharas Achronas ir Faivelis Kotleris, batais prekiavo Chackelis Kalenickis, manufaktūra – Joselis Abelsonas, odos dirbiniais – Judelis Segalis, plytomis – Pesė Eichebergienė, ašutų plunksnų – Chaimas Londonas. Toje pačioje aikštėje buvo Samuelio Finkelšteino restoranas, Chajos Garbarskaitės valgykla, Geršono Ribickio kavinė ir visur, kur bepasisuktum virė prekyba. Marijampolė atgydavo trečiadieniais ir penktadieniais – turgaus dienomis, o aprimdavo šeštadienį, Šabo dieną.

J. Basanavičiaus aikštė ir paminklas „Tautai ir kalbai“ Nuotr.: ©I. Šalaševičius

Senų transporto priemonių kolekcija kaupta ketvirtį amžiaus, kurioje tikrai atrasite ir Jūsų prisiminimuose išlikusius automobilius ar motociklus, galbūt net ir senovinių rakandų.

Tai unikalus ir turtingas eksponatų gausa muziejus, kuris įsikūręs senos kepyklos pastate. Jame be motociklų ir automobilių demonstruojami šimtai įvairių senienų: įrankių, rakandų, prietaisų.

Visos transporto priemonės yra senesnės, nei 30-ies metų. Muziejuje išrikiuoti įvairių metų automobiliai VAZ, Moskvič, GAZ, ZAZ, neįgaliojo automobilis SZD Invalido ir dar daugiau. Visi šie muziejaus eksponatai meną savo įstoriją ir atsiradimą šioje vietoje apie kurią Jums papasakos pats muziejaus savininkas.

Būtina išankstinė registracija telefonu +370 698 33 217.

Senovinių automobilių ir motociklų muziejus "Kubilkiemis" Nuotr.: ©Marijampolės TVIC

Marijampolės geležinkelio stotis, statyta 1923–1924 metais ir turinti didelę architektūrinę vertę. Tai yra vienas iš puošniausių tokio funkcinio stiliaus objektų Lietuvoje. Kompozicijos ir stiliaus atžvilgiu stotis originali tarp šios paskirties statinių Lietuvoje.

Stotis dviaukštė, su stambiu vietinio vandentiekio bokštu centre ir prišlietais vienaukščiais bagažinės ir administracinių patalpų tūriais. Pastatas mūrinis, išorės sienos dengtos raudonomis apdailos plytelėmis su tinkuotų dalių intarpais. Asimetriška, laipsniškai besivystanti pastato kompozicija būdinga moderno krypčiai. Pastato dekore esama ir istorinių stilių reminescencijų (atikų puošybos elementai artimi neobarokui, aukšti dūmtraukiai perimti iš neogotikos), tačiau stilizacijos dėka šios detalės harmoningai siejasi su visuma. Vertingi ir saugotini pastato elementai ir dalys yra pastato tūris, autentiškas medžiagiškumas, fasadai ir jų dekoras, interjerai ir jų dekoras, planinė – erdvinė struktūra, autentiški stalių gaminiai (keleivių laukiamosios salės suolai, durys, langai).

Marijampolės geležinkelio stotis Nuotr.: ©Marijampolės TVIC
Paminklas cukriniam runkeliui
54.537888, 23.351641
Vykti Vykti

Cukrinis runkelis – Suvalkijos krašto klestėjimo simbolis. 2011 metais minint cukraus fabriko 80-ąjį jubiliejų fabriko teritorijoje atidengtas, vienintelis toks visame pasaulyje, paminklas cukriniam runkeliui. Skulptorius Tautvilas Povilionis.

Marijampolės cukraus fabrikas pastatytas 1931 m. Fabrike buvo sumontuoti čekoslovakų firmos „Škoda“ įrenginiai. Tai pirmasis cukraus fabrikas Lietuvoje.

Paminklas cukriniam runkeliui Nuotr.: ©UAB Lietuvos cukrus archyvas
Buvusi Kvietiškio dvaro teritorija ir Sukilėlių ąžuolas
54.532044, 23.347209
Vykti Vykti

Marijampolės miesto pradžia yra Kvietiškio dvaras, kurį 1717 m. pastatė Prienų seniūnas Morkus Antanas Butleris ir jo žmona Pranciška Ščiukaitė-Butlerienė. Legendomis apipintas pasakojimas, kaip grafas pasirinko savo dvarui vietą, kurioje, atradęs gražią aukštumėlę tarp Šešupės ir Garnupio upelio, Kvietiškyje įkūrė savo dvarą palivarką. Su šia vietove siejama daug istorinių įvykių bei asmenybių. Čia galėsite paklajoti buvusio dvaro parko takais, apžiūrėti išlikusius dvarui priklausiusius pastatus, aplankyti Sukilėlių ąžuolą, pasivaikščioti po pirmajame Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpyje suformuotą liepų alėją. Šalia Sukilėlių ąžuolo pamatysite stovintį stebuklingą Verslumo katiną, kuris jį radusius paskatins imtis naujų veiklų, suteiks pasitikėjimo savimi, atvirumo, vidinės kontrolės bei laiko planavimo įgūdžių.

Verslumo katinas Nuotr.: ©Marijampolės savivaldybės administracija
Marijampolės Marių parkas
54.524879, 23.338902
Vykti Vykti

Marių parkas – išvykoms su šeima, draugais ir giminėmis. Marių parkas – tai pusiasalis, iš visų pusių supamas vandens.

Pietinėje miesto dalyje esantis Marių parkas traukia savo gamtovaizdžiu, ramybe ir pusiasaliuose įsikūrusiomis pramoginėmis veiklomis. Šalia Šešupės vingio įsikūręs kempingas kviečia užsukti į poilsio zonas, vaikus pažaisti žaidimų aikštelėse. Netoliese esanti „IKI“ grill zona ragina nesėdėti namuose, o leisti laiką draugų bei artimųjų būryje kepant įvairius patiekalus grilyje, o adrenalino fanatikams – išbandyti įgūdžius vasarą veikiančiame „WakeTown Miami“ vandenlenčių parke arba vandens batutų parke „Zero Majami Park“.

Marijampolės Marių parkas Nuotr.: ©Irma Norbutaitė
Buktos gamtinis - pažintinis takas
54.439934, 23.41864
Vykti Vykti

Marijampolės savivaldybės teritorijoje 6 km į pietryčius nuo Liudvinavo įrengtas Buktos gamtinis-pažintinis takas, kuris greitai išpopuliarėjo ir susilaukė lankytojų visais metų laikais. Šis takas tapo puiki vieta praleisti laiką su šeima, o čia atvykusieji dažnai surengia ir iškylą su užkandžiais bei laužu. Turistų poreikiams patenkinti įrengta poilsiavietė miško apsuptyje. Ji įsikūrusi vos 700 metrų nuo pažintinio tako. Poilsiavietėje galima rasti visko, ko reikia gerai iškylai – pavėsinė, sūpynės, šiukšlių dėžės ir tualetas. Čia laiką galima praleisti kitaip nei įprastai – speciali laužavietė sukurta tam, kad būtų galima vietoje pasikabinti puodą ir čia išsivirti sriubą, pavalgyti medžių apsuptyje. Pasigrožėti galima ir čia esančiu tvenkiniu, kuris yra unikalus, kadangi pusė tvenkinio yra atnaujinta, padidinta, o kita pusė, siekiant apsaugoti natūralią gamtą ir ekosistemą, palikta natūrali pelkė.

Buktos giria – unikali ypač botanikams ir gamtininkams. Šioje, vienoje iš vertingiausių Lietuvos miškingųjų teritorijų vien tik žolinių augalų čia suskaičiuojame daugiau nei 500. Buktos pažintinis takas siūlo Jums 1.3 ir 1,7 km ilgio pažintinį pasivaikščiojimą, kurio metu 7 įrengtose stotelėse galėsite susipažinti su skroblynais, aliuviniais miškais, pelkėtais lapuočių miškais, su tako aplinkoje augančiomis ir gyvenančiomis augalų ir gyvūnų rūšimis.

Buktos gamtinis - pažintinis takas Nuotr.: ©Marijampolės TVIC

13 km į pietryčius nuo Marijampolės esantis piliakalnis žinomas nuo seno. Padavimai pasakoja, kad jį žemes nešdami kepurėmis supylė senovės lietuviai, gindamiesi nuo kryžiuočių. Esą, aikštelės viduryje buvęs įrengtas rūsys, kuriame gyventojai paslėpė nuo kryžiuočių savo turtus. Šis padavimas buvo sudominęs lengvatikius lobių ieškotojus, kurie piliakalnio viduryje buvo iškasę didelę duobę. Karo metais piliakalnio viršūnėje buvo iškasti apkasai, o šlaituose – slėptuvės. Dabar piliakalnio papėdėje, Kirvakalnio festivalio metu, rengiamos tarptautinės Gyvosios archeologijos dienos.

Varnupių piliakalnis Nuotr.: ©Marijampolės TVIC

Marijampolės savivaldybės teritorijoje, 11 km į rytus nuo Marijampolės miesto, įrengtas Amalvos pažintinis takas. Šis pažintinis takas veda lankytojus į vieną didžiausių Suvalkijoje Amalvos pelkę, kurioje gamtos mylėtojai galės pasidžiaugti pelkės platybėmis ir tako informaciniuose stenduose susipažinti su pelkės istorija bei jos ekosistema, gyvūnija ir augalija. Pažintinio tako pradžioje įrengta apžvalgos platforma, nuo kurios atsiveria nuostabi Amalvos pelkės panorama bei tolesnis Žuvinto biosferos rezervato kraštovaizdis, kuriame yra ir kitų lankytinų objektų. Anot miškininkų, tai labai natūralus ir unikalus Sūduvos gamtos kampelis, kurį būtina pamatyti.

Gamtinio – pažintinio tako informaciniai stendai, kuriuos parengė Žuvinto biosferos rezervato direkcija, nurodo, kad Amalvos pelkėse gyvena arti šimto paukščių, o specifinė pelkių aplinka labai įtakoja gyvūniją, todėl čia galima sutikti pelkinius satyrus, paprastąsias angis, briedžius ir vilkus bei kitus žvėris, kuriuos įdomu pamatyti gamtos mylėtojams.

Gamtinis - pažintinis takas Amalvo pelkėje Nuotr.: ©Robertas Rudžionis