Vasaknų dvaras

Dvarai
XVI amžiuje Radvilos, plėsdami savo valdas, įsigijo Vasaknų dvarą. Tai buvo vienas iš mėgstamiausių Jono I-ojo Radvilos dvarų. Jo anūkai, vienas jų Mykolas-Kristupas Našlaitėlis perstatė senuosius Vasaknų dvaro rūmus ir ūkinius pastatus ir juos išnuomodavo Lietuvai nusipelniusiems didikams. Jau XVII amžiuje mažėjo Radvilų valdomi plotai, tačiau Vasaknas su kaimais ir palivarkais išlaikė ilgiausiai.

Palaipsniui valdos buvo užleistos grafams Pliateriams, garsiems XII-XX a. Livonijos, Lenkijos ir Lietuvos didikams. Pirmasis iš Pliaterių giminės, valdęs dvarą, buvo grafas Ferdinandas Pliateris. Jis 1719 metais įsigijo Vasaknas. Pliaterių giminė Vasaknų dvarą valdė daugiau nei 100 metų.

Apie 1828 metus Vasaknų dvaras giminystės keliu atiteko grafui Jonui Mykolui Tiškevičiui. Tokiu būdu dvaro sodyba išvengė skaudaus likimo, kai už brolių Cezario, Vladislovo Pliaterių bei jų pusseserės Emilijos Pliaterytės dalyvavimą 1831 metų sukilime carinė valdžia konfiskavo jų žemes. Kiti Tiškevičių giminės dvaro paveldėtojai gyveno Lenkijoje, todėl blogai prižiūrimas dvaras po truputį nyko.

XX amžiaus pradžioje buvo bandoma organizuoti karpių auginimą specialiai įrengtuose tvenkiniuose, tačiau Pirmasis pasaulinis karas veiklą sustabdė. Dvaras likęs be šeimininkų buvo paimtas valstybės globon, neprižiūrimas nyko.

2003 metais Vasaknų dvarą įsigijo naujieji savininkai. Jie pasinaudoję ES struktūrinių fondų lėšomis rekonstravo dvaro svirną, kurį pritaikė poilsiui ir pramogoms. Neseniai rekonstruotas tarnų namas – jame jau veikia alaus darykla bei autentiška rūkykla, įrengtos papildomos nakvynės vietos, degustacijos salė ir poilsio zona. Sutvarkytas 5 ha dvaro parkas – atkurti pasivaikščiojimo takai, įrengtos pavėsinės, išvalyti tvenkiniai. Dvaro parkas įtrauktas į Valstybės saugomų objektų sąrašą. Visa dvaro teritorija yra kultūros paveldo objektas.
Šaltinis: © vasaknudvaras.lt

Aplankykite netoliese