Vandos Kavaliauskienės Katinų muziejus

Muziejai
Vandos Kavaliauskienės 1990-aisias įkurto ir jos vardu pavadinto Katinų muziejaus lankytojus su džiaugsmu pasitinka katės ir „muziejaus direktoriumi“ vadinamas išdykėlis katinas Perlas. Trijose muziejaus salėse – katinai, katinai, katinai… Jie atkeliavę ne tik iš įvairiausių Lietuvos kampelių, bet ir iš daugelio pasaulio šalių: Jungtinės Karalystės, Australijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Prancūzijos, Rusijos, Taivano, Šveicarijos, Portugalijos ir kitų.

Muziejus turtėja ir garsių dailininkų paveikslais, fotomenininkų darbais, kuriuose būtinas herojus – katinas. Muziejuje rengiami edukaciniai užsiėmimai, parodos, konkursai, gimtadienio šventės, popietės kačių mylėtojams.

Muziejaus prieigose taip pat yra įkurtas ir “Gyvūnijos sodas”, kuriame gyvena įvairūs egzotiški gyvūnai – paukščiai, driežai, graužikai, varliagyviai ir kt. Čia lankytojai gali pamatyti smauglius, žaliąją iguaną, Taivano laibauodegį žaltį, barzdotąją agamą, mėlynaliežuvį scinką, įvairias papūgas ir kt. Dvi skirtingos ekspozicijos puikiai papildo viena kitą – tūkstančiai kačių gali apsukti galvą, tad tiesioginis kontaktas su kitais gyvūnais padeda atsigauti iš svaigulio.

Čia galite pamatyti ir Austrijos menininko Carl Kahler įspūdingo ir garsaus paveikslo reprodukciją "Mano žmonos mylimieji" 1891 m. (angl. CarlKahler "My Wife’s Lovers"), kurį jis nutapė to meto milijonierei, katinų mylėtojai Kate Birdsall Johnson. Keitė savo vasarnamio viloje augino daugybę kačių, sklido kalbos, jog per visa savo gyvenimą ji turėjo jų apie 350, paveiksle nutapytos 42 katės. Visos katės kilmingos, tuo metu labai madingos persų arba angoros veislės, visos turėjo vardus, į kuriuos atsiliepdavo, o pačiame centre jos mylimiausias katinas Sultonas, už kurį Keitė Paryžiuje buvo paklojusi tuo metu beprotišką pinigų sumą. Kates prižiūrėjo nemažas būrys tarnų, taip pat, rūpinosi kad jos jokiais būdais nenuobodžiautų. Keitė apgyvendino menininką savo viloje ir čia jis 3 metus stebėjo jas ir eskizavo, kad galėtų suvokti jų grakštumą ir perteikti jų unikalias savybes. Paveikslo pavadinimą sugalvojo jos vyras, norėdamas įrodyti koks jis buvo kantrus ir garbingas, turėdamas tokią žmoną – kačių mylėtoją. Muziejų puošia šio paveikslo reprodukcija, o originalą, kuris yra tris kartus didesnis ir sveria 103 kg, yra įsigiję privatūs kolekcininkai, kurie jį nuolat eksponuoja įvairiuose muziejuose.
Šaltinis: © Šiaulių turizmo informacijos centras

Aplankykite netoliese