Sartų regioninio parko lankytojų centras

Parkų lankytojų centrai
Sartų regioninis parkas įsteigtas 1992 m. siekiant išsaugoti unikalioje dubaklonių sankirtoje susiformavusį Sartų ežero kraštovaizdį, jo gamtinę ekosistemą bei kultūros paveldo vertybes, jas tvarkyti ir racionaliai naudoti. Regioniniame parke auga daugiau kaip 100 saugomų augalų rūšių.

Keliaujantys po Sartų regioninį parką ir norintys detaliau susipažinti su jame esančiomis vertybėmis, tai gali padaryti užsukę į Sartų regioninio parko Lankytojų centrą. Čia įrengta ekspozicijų salė, kurioje galėsite gauti visapusišką informaciją apie Sartų regioninio parko vertybes. Pagrindinė ekspozicijos tema — Sartų ežeras ir aplink susiformavęs gamtinis ir kultūrinis kraštovaizdis. Lankytojų centro ekspozicijoje įrengti informaciniai terminalai, filmų peržiūros įranga, interaktyvūs stendai, atkuriami gamtos garsai, kad lankytojai patirtų tiesioginį gamtos suvokimo jausmą. Ekspozicinėje sienelėje esančiuose monitoriuose galima pamatyti filmuką apie Sartų ežero atsiradimą, regioninio parko simbolį — ausuotąjį kragą. Surasite išsamią informaciją apie gamtos ir kultūros paveldo vertybes, esančias regioninio parko teritorijoje. Atskiras stendas su filmuota medžiaga skirtas žirgų lenktynėms, kurių tradicija Dusetose siekia daugiau kaip 100 metų.

Daug dėmesio skirta mažųjų lankytojų "atradimams" ir edukacinei veiklai. Prie stalo pritvirtinti dviračio pedalai, kuriuos sukant generuojama elektros energija, apšviečianti stale įkomponuotą Sartų ežero formą. Kitas interaktyvus stalas — aktyviam keliautojui. Ant parko žemėlapio palietus aktyvias zonas, ekrane atsiranda informacija apie pasirinktą lankomą objektą.

Viena patalpa skirta ekspozicijai apie sėlių gentis ir jų gyvenimą. Patalpoje yra tikra sena medinė valtis su įmontuota garso takelių klausymosi įranga. Čia lankytojas gali atsisėsti ir klausytis sėlių sutartinių, legendų. Ant sienos projektuojamas vaizdas, tarsi plauktum ežeru valtimi. Eksponuojami vyro ir moters manekenai su sėlių aprangos rekonstrukcija. Sartų ežero idėja ekspozicijoje pateikta naudojant ypatingą medžiagą ir subtilų apšvietimą. Šioje vandens raibuliavimą primenančioje aplinkoje įkomponuota aptakių formų ekspozicinės sienelės, interaktyvūs stalai, senos valtys, irklai, žuvų paveikslai.

Lankytojų centro ekspozicija skirta ne tik pažinti mūsų kraštui, čia esančias gamtos ir kultūros paveldo vertybes, bet ir išmokti saugoti gamtą ir paveldo objektus. Lankytojai, tęsdami pažintį su saugomomis vertybėmis gamtoje, lengviau galės surasti Sartų regioninio parko gamtos ir kultūros paveldo objektus, jau žinos — kodėl vienas ar kitas augalas, gyvūnas, kraštovaizdžio objektas, gamtos paminklas yra unikalus, kaip jį surasti, kaip tinkamai elgtis gamtoje.
Šaltinis: © sartai.info

Aplankykite netoliese