Kupiškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka atveria lankytojams duris buvusios žydų sinagogos pastate

Naujiena
Maršrutas
Buvusi žydų sinagoga (dabar Kupiškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka)
55.839631, 24.975564
Vykti Vykti

2023 m. kovo 1 d. po buvusios žydų sinagogos pastato rekonstrukcijos Kupiškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka atvėrė duris lankytojams.

Nuotr.: ©Paulius Venckus

Anot vienos iš versijų Kupiškyje žydų bendruomenė pradėjo kurtis apie XVII a. Tai patvirtina tuometinio vyskupo Mikolajaus Paco 1682 m. išduotas leidimas statyti sinagogą. 1897 m. Kupiškyje gyveno 2661 žydas arba 71 procentas visų (3742) miestelio gyventojų. Tarpukariu Kupiškyje veikė trys sinagogos. Jos stovėjo greta ir sudarė pusiau uždarą siaurą kiemą. Šiuo metu išlikusios dvi: Didžioji ir Chasidų sinagogos, esančios šalia Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštės. Didžioji sinagoga buvo ne tik maldos, bet ir bendruomenės susirinkimų, Toros studijų vieta. Nepaisant visų negandų žydų sinagoga veikė iki pat tragiškų vokiečių okupacijos metų.

Buvusios žydų sinagogos fasado dalis žvelgiant nuo lauko terasos Nuotr.: ©Algirdas Venckus
Autentiškas polichrominis dekoras Nuotr.: ©Algirdas Venckus
Autentiško polichrominio dekoro fragmentas Nuotr.: ©Algirdas Venckus

2004 metais buvusioje sinagogoje atidengta atminimo lenta, kurioje surašyti 820 (vis dar pildoma) žuvusių Kupiškio žydų vardai ir pavardės. 2021 m. baigta sinagogos rekonstrukcija, po kurios pastatas įgavo buvusį prieškario architektūrinį tūrį ir formą. Hole atidengtas autentiškas polichrominis dekoras. Nuo 1950 m. sinagogoje veikia Kupiškio viešoji biblioteka. Joje saugomas gausus kraštotyros fondas, rankraščiai, fotografijos. Biblioteka didžiuojasi ir daugiau kaip 4000 egzempliorių skulptoriaus Juozo Kėdainio asmenine knygų kolekcija. Bibliotekoje organizuojami susitikimai su rašytojais, vyksta knygų pristatymai, įvairios parodos.

Žydų atminimo lenta Nuotr.: ©KTVIC

Bibliotekos darbo laikas: I-V: 9:00-18:00 ir VI: 09:00-17:00.

Kiekvieno mėnesio paskutinė darbo diena – švaros diena
LANKYTOJAI NEAPTARNAUJAMI.