KELIONĖ PO NEMUNO DELTĄ

Maršrutai Automobiliu 15 objektų Daugiau nei 2 dienų
Maršrutas

Jei kada stovėjote užvertę galvas ir, stebėdami paukščius, mėgavotės jų laisve, tai šis kelionių maršrutas jus tikrai sužavės. Patiks jis ir tiems, kurie, pavargę nuo miesto triukšmo ir nesibaigiančių kasdienių rūpesčių, vis dažniau atsigręžia į gamtą. Šilutės rajono ir Neringos savivaldybių bendrystė padėjo sukurti unikalų projektą „Pažink pamario kraštą keliaudamas paukščių keliu“, kuris finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Lietuva yra labai patraukli ornitologinio turizmo atžvilgiu. Pamario krašte esančiose vietovėse gausu paukščių migracijos vietų, kuriose kelionių rudenį ir pavasarį metu nuolat apsilanko daugiau nei 300 sparnuočių rūšių. Mėgstantys leisti laiką gamtoje, paukščių stebėtojai, ornitologai, šeimos su vaikais – visi, kas tiesiog domisi gamta, paukščiais, privalo sužinoti apie Pamario kraštą. Projekto siūlomos veiklos leis ne tik pažinti gamtos paveldo objektus, bet ir skatins ornitologinį turizmą Lietuvoje.

1 DIENA

Jei norite pasigrožėti salų ir salelių grožiu, važiuokite Rusnės link. Visą Rusnės salą išmargino tarpusavyje susipynusios upės, ežerai ir salos. Tai migruojančių paukščių ypač pamėgta vieta. Pirmiausia važiuokite pamatyti Skirvytės salų, iš kurių didžiausia yra iškilusi apie vieną kilometrą į vakarus nuo Rusnės miestelio. Paukščių stebėtojai rudenį čia laukia pasirodančių juodakaklių ir rudakaklių narų, juodųjų ančių, nuodėgulių ir kitų sparnuočių.

Važiuodami pagrindiniu keliu nuo Rusnės per Pakalnės upę pasieksite tiltą per Bevardį upelį, kuris jungia Kalnupžiogio ir Juodvilkės ežerėlius. Sustokite ir pasimėgaukite gamtovaizdžiu, migruojančiais paukščiais – paprastaisiais suopiais, plėšriosiomis medšarkėmis ir javinėmis lingėmis. Jei būsite atidūs, galbūt pamatysite ir vieną smulkiausių sakalų – startsakalį.

Toliau važiuodami į šiaurę pasieksite Uostadvario ornitologinį draustinį, įkurtą kelis dešimtmečius veiklos nevykdančiuose žuvininkystės tvenkiniuose. Rudenį čia užklysta būriai gulbių, žąsų ir ančių. O šį maršrutą užbaikite stabtelėję ties Nemuno priešakinės deltos gamtiniu rezervatu, kad žmogaus nepaliestos gamtos vaizdai atmintyje liktų ilgam.

Skirvytės salos
55.288568, 21.351819
Vykti Vykti
Avocetės Nuotr.: ©Boris Belchev
Bevardis upelis
55.285342, 21.316864
Vykti Vykti
Bevardis upelis Nuotr.: ©Šilutės TIC
Juodoji Žuvėdra Nuotr.: ©Boris Belchev
Uostadvario ornitologinis draustinis
55.342517, 21.351923
Vykti Vykti
Uostadvario ornitologinis draustinis Nuotr.: ©Šilutės TIC
Geltongalvė kielė Nuotr.: ©Boris Belchev
Nemuno priešakinės deltos gamtinis rezervatas
55.340005, 21.280037
Vykti Vykti
Nemuno priešakinės deltos gamtinis rezervatas Nuotr.: ©Šilutės TIC
Mažoji žuvėdra Nuotr.: ©Boris Belchev

2 DIENA

Mėgstate pasivaikščioti ir norite pakeliauti jūrinių erelių keliais? Puiku, tuomet, jums reikės važiuoti į šiaurės vakarus nuo Šilutės, kur vingiuoja Minijos upė. Gausybė jos vingių sukuria salas ir palieka senvages. Senvages ties Minijos miškus ypač pamėgo žuvimi mintantys paukščiai. Čia tikrai galima pamatyti jūrinių erelių, o juodalksniais apaugęs Minijos miškas primena sunkiai įžengiamą paukščių tvirtovę.

Toliau keliaudami šiuo maršrutu galėsite pasigrožėti Kintų mišku, nusidriekusiu ties marių pakrante. Geriausia pasivaikščioti apie penkis kilometrus per šį mišką vingiuojančiu keliuku. Nuo Kintų iki Svencelės mišku vedantis keliukas yra puiki vieta paukščių stebėtojams. Rudenį čia galite pamatyti mažųjų musinukių, žvirblinių pelėdų, daugybę migruojančių žvirblinių paukščių ir juos persekiojančių plėšriųjų paukščių.

Kintų miškas ribojasi su lagūninėmis Svencelės pievomis ir čia įkurtu botaniniu- zoologiniu draustiniu, skirtu meldinės nendrinukės apsaugai. Čia mėgsta ilsėtis, maitintis ir daugiau vandens paukščių. Tikėtina, kad mariose galėsite pamatyti gulbių giesmininkių, paprastųjų klykuolių ir didžiųjų dančiasnapių.

Netoliese yra dar viena įdomi vietovė – Sakūčių miškas, apsuptas pavasarį per potvynį dažnai užliejamų pievų. Čia įrengtas Alkos polderis – vandens reguliavimo sistema, kuri nusausina teritoriją ir leidžia paukščių stebėtojams mėgautis reginiu. Baigdami kelionę pasigėrėkite Kliošių kraštovaizdžiu. Jei kelionėje norite pamatyti daugiau, būkite pastabūs: virš pievų lyg aitvarai sklendžia javinės lingės, balinės pelėdos, ore dažnai kaba iš šiaurės atplasnojęs tūbuotasis suopis, o beržo viršūnę puošia plėšrioji medšarkė, tykanti savo grobio.

Minijos senvagė
55.393751, 21.304154
Vykti Vykti
Minijos senvagė Nuotr.: ©Šilutės TIC
Jūrinis erelis Nuotr.: ©Boris Belchev
Minijos miškas
55.393751, 21.304154
Vykti Vykti
Minijos miškas Nuotr.: ©Šilutės TIC
Didysis apuokas Nuotr.: ©Boris Belchev
Alkos polderis
55.440306, 21.37423
Vykti Vykti
Alkos polderis Nuotr.: ©Šilutės TIC
Baltasparnė žuvėdra Nuotr.: ©Boris Belchev
Sakūčių miškas
55.440306, 21.37423
Vykti Vykti
Sakūčių miškas Nuotr.: ©Šilutės TIC
Brastinis tilvikas Nuotr.: ©Boris Belchev
Kintų miškas
55.425597, 21.2662
Vykti Vykti
Kintų miškas Nuotr.: ©Šilutės TIC
Žvirblinė pelėda Nuotr.: ©Boris Belchev
Svencelės pievų botaninis – zoologinis draustinis
55.467495, 21.260327
Vykti Vykti
Svencelės pievų botaninis – zoologinis draustinis Nuotr.: ©Šilutės TIC
Juodkrūtis bėgikas Nuotr.: ©Boris Belchev
Kliošių kraštovaizdžio draustinis
55.537188, 21.247856
Vykti Vykti
Meldinė nendrinukė Nuotr.: ©Boris Belchev

3 DIENA

Jei mėgstate vandens stichiją, jums tikrai bus įdomu pamatyti vietas, kurias kasmet užlieja vėlyvos žiemos ir pavasario polaidis. Pavažiavę vos vieną kilometrą nuo Šilutės Rusnės link, pamatysite prasidedančias Šyšos polderio pievas. Šioje teritorijoje iki pat tilto į Rusnę įkurtas Šyšos botaninis- zoologinis draustinis. Stebėkite, galbūt virš jo pamatysite javinių lingių, gulbių giesmininkių, paprastųjų berniklių ir baltakakčių žąsų, sustojančių pailsėti pakeliui į Vakarų Europą.

Toliau važiuodami į pietvakarius nuo Šilutės pasieksite Žalgirių mišką, kuris iš visų pusių juosia Rupkalvių aukštapelkę. Aplankykite čia esantį pažintinį taką ir Hermano Zudermano ąžuolą. Įspūdingo dydžio medis mena pelkininkų laikus. Pasivaikščioję važiuokite Sausgalvių pievų link, kur taip pat įkurtas botaninis- zoologinis draustinis. Jį labai mėgsta migruojantys paukščiai. Rudenį čia galima pamatyti tūbuotųjų suopių, javinių lingių, startsakalių ir sakalų keleivių, o artėjant žiemai – mažųjų dančiasnapių, žilųjų ančių ir triukšmingą būrį ūsuotųjų zylių.

Kelionę potvynių krašte užbaikite stabtelėję ties Medžioklės pelkės rezervatu. Patekti čia draudžiama, tačiau pasigrožėkite mistine gamta nuo rezervato pakraščio. Ar pastebėsite jūrinius erelius, baltanugarius genius ir pilkąsias meletas? O gal ramią giedrą naktį išgirsite naminės pelėdos ar didžiojo apuoko balsą?

Keliaukite po pamario kraštą, stebėkite paukščius ir unikalius gamtos objektus. Puikus gidas jums bus programėlė „Paukščių kelias“, kur rasite ne tik įdomiausių maršrutų, bet ir vertingos informacijos. Pažinkite pamario kraštą keliaudami paukščių keliu.

H. Zudermano Ąžuolas
55.314874, 21.433573
Vykti Vykti
H. Zudermano Ąžuolas Nuotr.: ©Šilutės TIC
Naminė pelėda Nuotr.: ©Boris Belchev
Šyšos botaninis – zoologijos draustinis
55.314411, 21.430947
Vykti Vykti
Baltakaktė žąsis Nuotr.: ©Boris Belchev
Sausgalvių pievų botaninis – zoologinis draustinis
55.268659, 21.46553
Vykti Vykti
Stulgys Nuotr.: ©Boris Belchev
Medžioklės pelkės rezervatas
55.23662, 21.506561
Vykti Vykti
Medžioklės pelkės rezervatas Nuotr.: ©Šilutės TIC
Dirvinis sėjikas Nuotr.: ©Boris Belchev