Didžiųjų kunigaikščių takais

Maršrutai Automobiliu 10 objektų 1 dienos 49 km
Maršrutas

Kernavė–Užutrakis–Angelų kalva–Trakai

Tiek dideliems, tiek ir mažiesiems smalsuoliams puikiai žinoma, jog Trakai ir Kernavė – senosios Lietuvos sostinės. Tai itin reikšmingos vietovės mūsų šalies istorijoje, bene svarbiausių įvykių liudininkės. Buvusi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės širdis – Kernavė – dabar nedidelė gyvenvietė Širvintų rajone, nuo Vilniaus nutolusi 35 km, o Trakai tapę miestu, traukiančiu minias turistų iš Lietuvos ir svetur.

Istorinę Lietuvos praeitį mena Pajautos slėnyje stūksantys didingi Kernavės piliakalniai – pagrindinė Kernavės kultūrinio rezervato vertybė. Automobilį pasistatyti galime miestelio centre, netoli bažnyčios, o nuo jos iki piliakalnių nužingsniuosime labai greitai. Piliakalniai puikiai sutvarkyti ir prižiūrimi, įrengti laiptai ir takai, tad nepatingėkime užkopti ir pasigrožėti apylinkės vaizdais.

Kernavės piliakalniai Nuotr.: ©Vytautas Kandrotas, Terra Publica VšĮ

Aplankę piliakalnius, apeikime nedidelį miestelio centrą, pasigrožėkime neogotikine bažnyčia, šalia esančia senąja medine koplyčia. Klebonijos kieme įrengtas Lietuvos formos baseinas su žydinčiomis vandens lelijomis. Bažnyčios prieigose stovi Geležinio vilko skulptūra – Vilniaus simbolis.

Lietuvos kontūro tvenkinys Kernavės bažnyčios šventoriuje Nuotr.: ©Vytautas Kandrotas, Terra Publica VšĮ

Mažiesiems patiks Kernavės archeologinės vietovės muziejus – bus įdomu sužinoti, kokius pėdsakus Lietuvoje paliko akmens, žalvario, geležies amžiai, kaip kadaise gyveno šio krašto gyventojai. Tėveliai gali susipažinti su Kernavėje eksponuojama I. Užkurnio drožybos darbų kolekcija.

Kernavės archeologinės vietovės muziejus Nuotr.: ©Vytautas Kandrotas, Terra Publica VšĮ

Jei po piliakalnių ir muziejaus linksta kojos ir norisi atsipūsti, vos už 2 km į vakarus nuo Kernavės įrengta puiki poilsiavietė „Baltas kalnas“ su nepakartojamu vaizdu į Neries upės kilpą.

Baltojo kalno apžvalgos aikštelė Nuotr.: ©Vytautas Kandrotas, Terra Publica VšĮ

Susipažinę su Kernave, pasukime Galvės ežero link. Viename jo krante spindi balti rūmai – tai Užutrakio dvaro sodyba. Pasigrožėkime pagrindiniu dvaro pastatu bei nuo teritorijos atsiveriančia panorama į Galvės ežerą ir Trakų Salos pilį.

Užutrakio dvaro sodyba Nuotr.: ©Vytautas Kandrotas, Terra Publica VšĮ

Nuo Užutrakio dvaro sodybos nedaug nutolusi ir kita lankytina vieta – Angelų kalva. Ją rasime pasukę Rykantų link. Ant skambiai vadinamos kalvos, žyminčios Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį 2009-aisiais, nutūpusios medinės angelų skulptūros.

Angelų kalva Nuotr.: ©Vytautas Kandrotas, Terra Publica VšĮ

Leiskimės dar vienos istorinės sostinės link – Trakų. Iki jų važiuosime apie 10 minučių. Tik įvažiavus į miestą, akį patraukia didžiulis Galvės ežeras. Nors iš tiesų Trakus supa penki ežerai: Galvė, Luka, Gilušis, Babrukas ir Totoriškių.

Galvės ežeras Nuotr.: ©Vytautas Kandrotas, Terra Publica VšĮ

Automobiliu galime apvažiuoti nedidelį puslankį Karaimų, Trakų, Vytauto gatvėmis ir pasigrožėti pakrante bei senaisiais mediniais namais. Jie stovi trimis langais į gatvę – tai Trakų gyventojų karaimų namų statybos bruožas. Automobilį galime palikti mokamoje stovėjimo aikštelėje (arba nemokamose prie bazilikos ar savivaldybės pastato) ir keliauti iki Trakų Pusiasalio pilies, esančios pusiasalyje, Kęstučio gatvės pabaigoje.

Apžiūrėkime likusius pilies griuvėsius, pasivaikščiokime kieme ir traukime prie įspūdingiausio Trakų miesto objekto – Salos pilies. Prie jos pateksime perėję du medinius tiltus.

Trakų salos pilis Nuotr.: ©Vytautas Kandrotas, Terra Publica VšĮ

Salos pilyje įkurtos Trakų istorijos muziejaus ekspozicijos. Įdomu pasivaikščioti tvirtovės kieme, užkopti pilies laiptais, pasižvalgyti į nuo pilies atsiveriantį ežerą ir Trakų miestą.

Trakų istorijos muziejus Nuotr.: ©Vytautas Kandrotas, Terra Publica VšĮ

Šį ir kitus maršrutus galite rasti kelionių vadove „Po Lietuvą su šeima"
Sudarytojas Vytautas Kandrotas
Kelionių vadovas "Po Lietuvą su šeima"