Klaipėda nuo senamiesčio iki pajūrio

Maršrutai Automobiliu 12 objektų 1 dienos
Maršrutas

Kelionė pradedama Klaipėdos senamiestyje, kur apžiūrėsime skulptūras, nuostabias senamiesčio gatveles, pasivaikščiosime Danės krantine. Toliau keliausime pajūrio link, kur grožėsimės kopomis bei Klaipėdos paplūdimiais. Vakare stebėsime saulėlydį Malkų įlankoje.

Senamiestis

Neringos skulptūra (Kūlių Vartų g. 6, Klaipėda)
55.706713, 21.140573
Vykti Vykti
Neringos skulptūra. Nuotr.: ©Nina Smirnova.

Pirmasis objektas – skulptūra ,,Neringa“, kuri ties Klaipėdos senamiesčio pradžia miestą puošia. Skulptūroje vaizduojama moteris savo rankose du laivius. Milžinės idėja įprasmina ne didžiuliais masteliais, o maksimalia formos įtampa, koncentruota energija. Kildama aukštyn, plastinė ir emocinė įtampa susikaupia viršutinėje skulptūros dalyje: laivų burės, sparnai ir centrinę kompozicijos ašį vainikuojanti individualizuotų bruožų Neringos galva. Tipas kiek rūstokas, primenantis atšiaurią pamario gamtą. Paminklinė kompozicija su vingiuotais ir laiptuotais takeliais ir laipteliais aplink skulptūrą asocijuojasi su jūros raibuliavimu ar supustytomis kopomis.

Prie pat skulptūros įrengtas gastro baras „Švyturys Bhouse“, kuriame galima pasimėgauti maistu, gėrimais, pasigrožėti išskirtiniu dizainu.

Gastrobaras yra įsikūręs atnaujintoje Švyturys Brewery darykloje ir lankytojus kviečia ne tik skaniai pavalgyti, bet ir iš arčiau susipažinti su modernia craft alaus linija, sudalyvauti ekskursijoje po daryklą, apsipirkti “Gero Alaus Parduotuvėje”, pasivaikščioti po daryklos muziejų.

Toliau tęsiama kelionė, žygiuojant link Jono kalnelio. Tai puiki vieta piknikui, jaukiam pasisėdėjimui.
Klaipėdos bastioninių įtvirtinimų kompleksą sudaro trys atskiros teritorijos: pirmoji, dažniausiai vadinama Jono kalneliu, apima Galderno, Purmarko bastionus, kurtiną, senąjį raveliną ir fosą. Antroji apima Prūsijos bastiono liekanas (šiuo metu ten stovi sveikatingumo įstaigos kompleksas, pastatytas 1896 m). Trečioji teritorija apima Malūno bastiono liekanas, šiuo metu ten stovi mokyklos pastatas.

Tiltų gatvė
55.708869, 21.135559
Vykti Vykti
Tiltų gatvė naktį. Nuotr.: ©Arūnas Petrauskas.

Pabuvojus ant Jono kalnelio, leidžiamės link Tiltų gatvės. Ten Klaipėdos senamiesčio architektūros pavyzdžių gausa. Rekomenduojame praeiti pro Dienovidžio skverą, Peliukų skulptūrą, keliauti link Anikės aikštės.

Klaipėdos dramos teatras (Teatro g. 2, Klaipėda)
55.708149, 21.13088
Vykti Vykti
Nuotr.: ©kldt.lt

Einant link Teatro gatvės, prieisime Dramos teatrą. Esant galimybei, tai nuostabi vieta plėsti savo kultūrinį akiratį bei apsilankyti spektaklyje ar bent pačiame Klaipėdos Dramos teatre.
Klaipėdos dramos teatro pradžia laikomi 1935 m., kai į Klaipėdą buvo perkeltas uždarytas Šiaulių teatras. Pavadintas Klaipėdos valstybiniu teatru veikė iki 1939 m. pavasario (iki Klaipėdos krašto aneksijos). Pirmajai lietuvių aktorių grupei Klaipėdos teatre vadovavo Juozas Stanulis. Režisieriui Romualdui Juknevičiui 1936 m. pastačius H. Heyermanso “Viltį”, apie teatrą buvo prabilta kaip apie neeilinį ir savo pažangumu pralenkiantį Kauno valstybinį teatrą.

Žvejų gatvė
55.708207, 21.130271
Vykti Vykti

Metas užkasti – kviečiame žvejų gatvėje rinktis vietą pietums, tačiau būtų nuodėmė neapsilankyti „Dock craft beer and burgers“ ir neparagauti jų mėsainių. Be to, Žvejų gatvėje galima patirti ir Klaipėdos naktinio gyvenimo dvelksmą (barų rekomendacijos – „Bukowski“, „7pub“).

Papietavę einame prie netoliese esančio Biržos tilto. Tai neprilygstamai graži vieta, o ypač prietemoje, kai ore tvyro rūkas. Be to, būtent šioje vietoje galima pajausti tikrąjį Klaipėdos jaukumą, šilumą, pastovumą, ramybę.
Biržos tiltas, tai plieninis varstomasis tiltas per Danės upę Klaipėdoje tarp Herkaus Manto ir Tiltų gatvių. Pakeliamas 50 laipsnių kampu iš abiejų pusių. Iki XVIII a. antrosios pusės medinis Biržos tiltas turėjo strateginę reikšmę: dešiniajame upės krante jį saugojo supiltas ravelinas. Tiltas miestui duodavo nemažų pajamų: kiekvienas praplaukiantis laivas privalėjo mokėti tilto pakėlimo mokestį – tilto viduryje būdavo atidaroma nedidelė anga, kad pralįstų burlaivių stiebai. Iki XIX a. vidurio tai buvo vienintelis tranzitinis tiltas. 1879 m. pastatytas statyti naujas varstomas metalinis tiltas ant mūrinių atramų.

Kitapus Biržos tilto einame Danės krantine link Danės skvero. Krantinėje įrengtas pėsčiūjų bei dviračių takas nuo Liepų gatvės tilto iki Tauralaukio. Būnant ten, galima išvysti itin daug gyvūnų (ne kartą pastebėti elniai/briedžiai/stirnos, bebrai bei kiti gyvūnai). Beveik prie pat Tauralaukio yra Klaipėdos botanikos sodas, kurį taip pat galima aplankyti.
Danės upės skveras - tai maža oazė miesto centre, prie Danės upės. Praeityje čia stovėjo senosios laivų statyklos, miesto birža, pašto rūmai. Po karų, nuvilnijusių per Klaipėdą, neišvengiamai pasikeitė ir miesto veidas - kartu ir ši vieta.

Pajūris

Norintiems sukaupti jodo atsargas organizme – yra takai mišku nuo pat Melnragės iki Girulių, jei yra noro, galima eiti ir toliau Karklės link.

Melnragės kopos (Audros g. 1, Klaipėda)
55.737451, 21.085905
Vykti Vykti
Melnragės kopos. Nuotr.: ©Klaipėdos TIC.
Neįgaliųjų paplūdimys (Pamario g. 8, Klaipėda)
55.761989, 21.080703
Vykti Vykti

Už kelių kilometrų nuo Melnragės paplūdimio, galima pasiekti neįgaliųjų paplūdimį. Jis pritaikytas žmonėms su negalia: didelė parkavimo aikštelė, asfaltuotas privažiavimas iki pat paplūdimio, patogus paplūdimio pasiekimas, pritaikyti viešieji tualetai, persirengimo kabinos, taip pat yra stotelė su gelbėtojų iškvietimo mygtuku.

Paplūdimys, esantis už Girulių paplūdimio
55.770174, 21.078588
Vykti Vykti
Nuotr.: ©Klaipėdos TIC.

Toliau keliaujant pakrante nuo neįgaliųjų paplūdimio ar tęsiant kelionę automobiliu tikrai rekomenduotina išbandyti įvairius Klaipėdos paplūdimius. Jų yra tikrai labai daug, be to, gerokai tuštesni nei Palangos paplūdimiai. Stabtelėti galite Girulių paplūdimyje, nudistų paplūdimyje. Taip nukeliauti galite ir iki Karklės, kur kelionę užbaigti rekomenduojame Olando kepurės skardyje – nuostabūs vaizdai.

Pietinė miesto dalis

Malkų įlanka
55.654481, 21.160065
Vykti Vykti
Malkų įlanka. Nuotr.: ©Klaipėdos TIC.

Taip, tai skamba keistai, tačiau šioje vietoje itin gražu leidžiantis/nusileidus saulei, nes čia galima stebėti, kaip dirba krovinius gabenančios įmonės, itin gražūs vaizdai palepins akis: šviesų atspindys raibuliuojančiame vandenyje, kranų siluetai melsvoje padangėje, plaukiantys laivai.

Sąjūdžio parkas (Laukininkų g. 30, Klaipėda)
55.664048, 21.185016
Vykti Vykti
Sąjūdžio parkas. Nuotr.: ©Romena Savickienė.

Itin rami aplinka vakarais, kai tyliame mėlyje šviečia gatvių žibintai. Puiki vieta ir mėgstantiems veiksmą – yra galimybė pasivažinėti riedlente/paspirtuku/dviračiu įrengtame “Skate” parke (galima ir stebėti talentingus jaunuolius bei pradedančiusius užsiimančius šiuo sportu).

Minint Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 20-ąsias metines, 2008 m. Klaipėdoje tarp Laukininkų ir Varpų gatvių įkurtas Sąjūdžio parkas. 8,3 ha plotą užimančiame parke nutiesti pėsčiųjų ir dviračių takai, sukurtos vaikų žaidimų aikštelės, sporto aikštynai, įrengta geriausia Lietuvoje 1000 kv. m riedlenčių ir BMX dviračių trasa, įrengtas amfiteatras su aikštele renginiams, iškasti tvenkiniai. Parką puošia skulptoriaus S. Mišeikio dar Sąjūdžio metais sukurta skulptūra, primenanti besiskleidžiantį žiedą, architektas R. Marčius.