NERINGOS SENGIRĖ IR MOLAI

Maršrutai Automobiliu 12 objektų 2 dienų
Maršrutas

Jei į savo kelionių sąrašą jau įtraukėte paukščių kelią Šilutės krašto pamaryje, paklaidžiokite juo ir Neringoje. Projekto „Pažink Pamario kraštą keliaudamas paukščių keliu“ organizatoriai kartu su profesionaliais gamtos gidais ir ornitologais padės jums atrasti žaviausius maršrutus Kuršių nerijoje. Gamtos keliones ir ornitologinį turizmą skatinantis projektas šį kartą tęsia pažintį su kelionių maršrutais, kurių Jums užteks visam savaitgaliui. Tad kokiais sparnuočių keliais verta pakeliauti Neringoje?

1 DIENA

Jei mėgstate pasivaikščioti miške vykite į Juodkrantę: šalia jos tikrai turėsite ką pamatyti ir aplankyti. Ant parabolinių kopų susiformavęs Brandus Juodkrantės miškas yra viena iš nedaugelio mūsų krašte išlikusių sengirių. Čia įrengtas daugiau nei pusantro kilometro besitęsiantis pažintinis – dendrologinis takas su šešiolika stotelių ir stendų, kurie padės susipažinti su sengirės augalija.

Pasivaikščiokite vingiuojančiais takeliais ir promenadomis, pasigrožėkite kvepiančiais slėniais ir pasiklausykite miško garsų. Vienoje promenadų aptikę megafoną primenantį medinį statinį, nepraeikite pro šalį. Ši unikali konstrukcija – tai miško garsų gaudyklė, kuri įrengta tam, kad galėtumėte pasiklausyti miško simfonijos, patirti naujų įspūdžių ir sustiprinti pojūčius. Ar pavyks išgirsti dabar migruojančių paukščių balsus? Jūsų ausis gali pasiekti net penkių rūšių strazdų skrydžių garsai, vis dar migruojančių mišrių būrių žvirblinių paukščių – zylių, nykštukų, bukučių, lipučių – ir, jei pasiseks, retos viešnios iš Sibiro pečialindos balsai.

Ne visi žino, kad Juodkrantėje įsikūrusi dar viena paukščių žiedavimo stotis. Jai skirtos dvi vietos – Baltijos jūros pakrantėje esanti Didžioji gaudyklė ir Kuršių marių pusėję pastatyti voratinkliai, vadinami Voratinkline gaudykle. Tiesa, nerasite jokių ženklų ir nuorodų į šią stotį, nes ji uždara lankytojams: paukščiams būtina ramybė. Ornitologinę stotį iš arčiau galite visada pamatyti Ventės rage, o Juodkrantėje įsitaisykite šalia sengirės, arčiau Kuršių marių ties kormoranų ir pilkųjų garnių kolonija įrengtoje regykloje. Užverskite galvą – visą spalį ir vėlyvą rudenį čia galima pamatyti ne tik skirtingų rūšių žąsų ir jų giminaičių berniklių, bet ir daugybę migruojančių ančių rūšių.

Brandus Juodkrantės miškas
55.527492, 21.115975
Vykti Vykti
Brandus Juodkrantės miškas Nuotr.: ©Šilutės TIC
Mažoji musinukė Nuotr.: ©Boris Belchev
Pažintinis dendrologinis takas (Juodkrantė) Nuotr.: ©Šilutės TIC
Baltabruvis nykštukas Nuotr.: ©Boris Belchev
Garsų gaudyklė
55.554167, 21.125647
Vykti Vykti
Garsų gaudyklė Nuotr.: ©Šilutės TIC
Kėkštas Nuotr.: ©Boris Belchev
Juodkrantės žiedavimo stotis
55.549639, 21.101536
Vykti Vykti
Juodkrantės žiedavimo stotis Nuotr.: ©Šilutės TIC
Mažasis apuokas Nuotr.: ©Boris Belchev
Juodkrantės žiedavimo stotis
55.516871, 21.114457
Vykti Vykti
Juodkrantės žiedavimo stotis Nuotr.: ©Šilutės TIC

2 DIENA

Mėgstantys stebėti paukščius žavėsis pasirinkę šį maršrutą. Tai galimybė pamatyti šimtus migruojančių, pailsėti stabtelėjusių ir mūsų krašte žiemojančių paukščių. Keliaudami Neringoje, ieškokite jų ir Kuršių marių pakrantėje, ypač ties molais, ir Baltijos pajūryje.

Gilyn į marias ištįsę molai traukia ne tik žvejus ir romantikus, bet ir paukščius. Ant Pervalkos, Preilos ir Nidos molų pamatysite jų šimtus. Tačiau duokite jiems ramybę, stebėkite iš tolo ir vaikščiokite tik šalia molų. Ant betoninio Pervalkos molo galite pamatyti besiilsinčius kormoranus, o Preilos molas ir vėlyvą rudenį vis dar traukia įvairių rūšių kirus bei antis.

Ar žinote, kad Nidoje galite aplankyti net tris molus? Vienas skirtas keleiviams, kitas – žvejams, o trečiasis, esantis šiaurinėje miesto pusėje, – paukščiams skirtas molas. Plunksnuočių mylėtojams jis ir paliks bene didžiausią įspūdį. Vėlyvą rudenį čia vis dar būriuojasi didieji dančiasnapiai, klykuolės, kuoduotosios bei žilosios antys.

Jei manote, kad Baltijos pakrantė visur vienoda ir tereikia stabtelėti vienoje vietoje, labai klystate. Patyrinėję žemėlapį pastebėtumėte, kad ties Neringa susiformuoja įlanka. Šioje priekrantės juostoje įsteigtas Baltijos jūros biosferos poligonas, kur saugomi, stebimi ir tyrinėjami neužšąlančioje pakrantėje žiemojantys paukščiai – nuodėgulės, juodosios antys, raguotieji ir ausuotieji kragai, juodakakliai ir rudakakliai narai. Yra keturios poligono vietos, kur galite stebėti besibūriuojančius sparnuočius: ties Kopgalio molu ir Nida matysite juos arčiausiai, o ties Pervalka ir Preila arčiau jūros kranto paukščiai ilsisi tik tuomet, jei oras būna audringas. Jei turėsite bent žiūronus, dabar pats geriausias laikas išvysti skrendančius „šiaurės pingvinus“ – alkas, laibasnapius narūnėlius ir taistes, o paplūdimyje dairykitės sniegstarčių.

Tad, jei kada svajojote nukeliauti už jūrų marių ar pasigėrėti šimtamečiu lyg pasakoje mišku, jums tereikia atvykti į Neringą. Čia rasite viską – sengirę, jūros ir marių pakrantę, gilyn nusidriekusius molus ir, žinoma, būrius laisve besimėgaujančių sparnuočių. Pažinkite pamario kraštą keliaudami paukščių keliu.

Pervalkos molas
55.414932, 21.097385
Vykti Vykti
Pervalkos molas Nuotr.: ©Šilutės TIC
Paprastasis kiras Nuotr.: ©Boris Belchev
Preilos molas
55.373534, 21.06587
Vykti Vykti
Preilos molas Nuotr.: ©Šilutės TIC
Balnuotasis kiras Nuotr.: ©Boris Belchev
Nidos molas
55.309119, 21.008227
Vykti Vykti
Nidos molas Nuotr.: ©Šilutės TIC
Urvinė antis Nuotr.: ©Boris Belchev
Baltijos jūros biosferos poligonas – Kopgalio molas
55.717905, 21.101498
Vykti Vykti
Ledinė antis Nuotr.: ©Boris Belchev
Baltijos jūros biosferos poligonas ties Pervalka
55.420438, 21.060306
Vykti Vykti
Baltijos jūros biosferos poligonas ties Preila
55.377038, 21.033347
Vykti Vykti
Baltijos jūros biosferos poligonas ties Preila Nuotr.: ©Šilutės TIC
Baltijos jūros biosferos poligonas ties Nida
55.309737, 20.988284
Vykti Vykti
Baltijos jūros biosferos poligonas ties Nida Nuotr.: ©Šilutės TIC