Lietuvos ir Latvijos kelionių projektas „Pažink kaimynus Žiemgaloje!”

Maršrutai Automobiliu 17 objektų Daugiau nei 2 dienų
Maršrutas

Šiuos metus Lietuvos ir Latvijos kelionių projektas „Pažink kaimynus Žiemgaloje!” pasitinka su daug naujienų.

Nuo 2021 birželio 11 d. iki 2021 rugpjūčio 30 d. Lietuvos ir Latvijos gyventojai yra kviečiami dalyvauti projekte, pažinti projekto vietoves, aplankyti savo šalių turistinius objektus ir įkelti “asmenukes” į projekto “Kaimini Zemgale” mobiliąją programėlę. Šiais metais bus naudojamasi tik mobiliąja programėle.

Dėl epidemiologinės situacijos Lietuvoje ir Latvijoje, šiais metais dalyviai kviečiami lankyti turistinius objektus savose šalyse, kadangi yra reikalinga atsižvelgti į keliavimo apribojimus ir taisykles. Šio projekto metu dalyviai privalės aplankyti 16 lankytinų objektų savo šalyje ir virtualius vartus ties Adžūnų /Žeimelio siena ( matomus SAN programėlėje). Visi Latvijos ir Lietuvos gyventojai turintys 7 metus ir daugiau gali dalyvauti projekte.

Pažymint Lietuvos ir Latvijos sienos nustatymo šimtmečio jubiliejų, ties Adžūnų / Žeimelio siena buvo sukurti virtualūs vartai matomi per SAN programėlę. Norint pamatyti šiuos virtualius vartus jums prireiks giroskopo! Giroskopas tai jutiklis išmaniajame įrenginyje padedantis matyti objektus „papildytoje realybėje“. Norint patikrinti ar jūsų išmanusis prietaisas turi giroskopą, jums reikės įvesti žodžių junginį “360 degree video” į paieškos laukelį YouTube ir peržiūrėti filmuką. Jei filmukas judės, kai sukiosite išmanųjį prietaisą, vadinasi, jūsų prietaisas turi giroskopą, tačiau jei galėsite judinti filmuką tik piršto pagalba tai reikš, kad giroskopas nėra įdiegtas.

Birželio 11 - oji yra oficiali planuojamo projekto atidarymo data, projektas bus atidarytas prie Lietuvos ir Latvijos sienos ties Adžūnais / Žeimeliu. Tikimės, kad dalyvaujančių savivaldybių merai tęs tradiciją ir pradės projektą šiais metais nusifotografuodami prie virtualių vartų.

Projekto komanda sukūrė pristatomąjį filmuką, kuriame galima peržiūrėti visus projekto objektus, ties kuriais projekto dalyviai turi pasidaryti asmenukes, taip pat interaktyvų google žemėlapį, nurodantį tikslias visų objektų vietas ir koordinates, kurie dalyvauja projekte nuo pat šios iniciatyvos pradžios. Taip pat pastebėjome, kad keliautojai domisi ir nori pažinti kitas, mažiau žinomas, tačiau labai įdomias vietoves, įeinančias į projekto teritoriją.

Kaip ir kiekvienais metais projekto prizai yra 4 dviračiai ir 4 elektriniai paspirtukai. 4 prizai bus skirti Lietuvos dalyviams, kurie aplankys 16 projekto objektų (po keturis kiekvienoje projekto savivaldybėje) ir virtualius vartus prie Lietuvos - Latvijos sienos ties Adžūnais / Žeimeliu (matomus per SAN aplikaciją). Projekto dalyviai iš Lietuvos galės laimėti 2 dviračius ir 2 elektrinius paspirtukus. Šiuos prizus įsteigė Biržų, Pasvalio, Pakruojo ir Joniškio savivaldybės. Taip pat 4 prizai bus skirti projekto dalyviams iš Latvijos, kurie turės aplankys 16 projekto objektų (po keturis kiekvienoje savivaldybėje) ir virtualius vartus prie Lietuvos - Latvijos sienos ties Adžūnais / Žeimeliu (matomus per SAN aplikaciją). Projekto dalyviai iš Latvijos galės laimėti 2 dviračius ir 2 elektrinius paspirtukus. Šiuos prizus įsteigė Bauskės, Iecavos, Rundalės ir Vecumniekų savivaldybės.

Projekte dalyvaujantys objektai žemėlapyje: https://sites.google.com/view/kaiminizemgale/akcijas-objekti-akcijos-objektai

Dalyvavimo taisyklės: https://sites.google.com/view/kaiminizemgale/nolikums-nuostatai

Instrukcijos kaip pamatyti objektus SAN aplikacijoje: https://sites.google.com/view/kaiminizemgale/akcijas-objekti-akcijos-objektai/mobile-app

Joniškio savivaldybė

Jolitos Skablauskaitės skveras
56.24674, 23.6191
Vykti Vykti
Jolitos Skablauskaitės skveras. Nuotr.: ©Joniškio TVIC

Joniškio rajone gimusi Jolita Skablauskaitė − ryški ir originali lietuvių prozininkė, sugebanti kasdienį pasaulį jungti su ezoterinio, sapnų pasaulio blyksniais. Jos kuriamas pasaulis lietuvių prozoje išskirtinis. J. Skablauskaitės novelių motyvais režisierius Algimantas Puipa pastatė 2 filmus. Rašytojos garbei Joniškio mieste pavadintas skveras, skvero suoleliai papuošti jos kūrinių citatomis.

Livonijos g. ir Varpo g. sankryža, Joniškis.

Pėsčiųjų tiltas per Švėtės upę tarp Senosios ir Naujosios Žagarės
56.36129, 23.25347
Vykti Vykti
Pėsčiųjų tiltas per Švėtės upę tarp Senosios ir Naujosios Žagarės. Nuotr.: ©Joniškio TVIC

Ne vieną šimtmetį Naujosios ir Senosios Žagarės gyventojai susisiekdavo per upę nutiestais pėsčiųjų tiltais. Prieš 30 m. sunykęs labai mėgtas ir su nostalgija žagariečių prisimenamas svarbiausias pėsčiųjų tiltas Žagarėje tarp Upės ir Švėtės gatvių atstatytas 2020 m.

Tarp Upės g. ir Švėtės g., Žagarė, Joniškio r. sav.

Paukščių slėnis
56.30345, 23.38231
Vykti Vykti
Paukščių slėnis. Nuotr.: ©Joniškio TVIC

Paukščių slėnį rasite Skaistgirio Uolyno kalno teritorijoje, kurį puošia gausybė įvairiausių stilizuotų paukščių medinės skulptūros. Slėnyje taip pat išklotas basų kojų takas – puiki, natūrali priemonė pėdų masažui. Iš apžvalgos bokšto, nuo Uolyno kalno, atsiveria miestelio panorama.

Draugystės g. Skaistgirys, Joniškio r.

Paukščių slėnį rasite Skaistgirio Uolyno kalno teritorijoje, kurį puošia gausybė įvairiausių sti-lizuotų paukščių medinės skulptūros. Slėnyje taip pat išklotas basų kojų takas – puiki, natūrali priemonė pėdų masažui. Iš apžvalgos bokšto, nuo Uolyno kalno, atsiveria miestelio panorama.

Draugystės g. Skaistgirys, Joniškio raj.

Atminimo lenta
56.23995, 23.61669
Vykti Vykti
Atminimo lenta. Nuotr.: ©Joniškio TVIC

2020 m. Spalio 30 d. prie Joniškio baltosios sinagogos fasado sienos prisegta Šiaulių ekonomijos valstiečių sukilimo (1769 m.) įamžinimui skirta atminimo lenta.

Atminimo lentos prisegimo vieta –Baltosios sinagogos fasadas – pasirinkta todėl, kad 1616–1795 m. sinagogos vietoje stovėjo Joniškio miesto rotušė – senosios, magdeburginės, Joniškio savivaldos pastatas – kuri buvo viena esminių lokacijų šio sukilimo kontekste.

Miesto a. 4, Joniškis, https://goo.gl/maps/S99142Krdj141zER7

Pakruojo savivaldybė

Senoji Pakruojo gaisrinės stoginė
55.97797, 23.85024
Vykti Vykti
Senoji Pakruojo gaisrinės stoginė. Nuotr.: ©Pakruojo TIC

XX a. pradžioje Pakruojo miestelyje suburta ugniagesių draugija. 1928 m., atsirandant vis daugiau gaisro gesinimo priemonių, buvo pastatyta gaisrininkų stoginė turimam inventoriui laikyti ir patalpos budinčiajam. Įrengta salė.

Laisvės g. 10, Pakruojis.

Linkuvos sinagoga
56.085725, 23.970197
Vykti Vykti
Mikva (ritualinis baseinas)
56.086112, 23.969061
Vykti Vykti
Linkuvos sinagoga ir mikva. Nuotr.: ©Pakruojo TIC

Manoma, kad žydai Linkuvoje pradėjo kurtis dar XVIII a. pradžioje. Miestelyje pastatyta sinagoga, mikva (ritualinis baseinas). 1883 m. Linkuvoje kilusio gaisro metu sinagoga sudegė. Jos vietoje linkuviai žydai 1890 m. pastatė naują sinagogą, kuri 1959 m. buvo rekonstruota.

Ugniagesių g. 2 (sinagoga) ir Pašvitinio g. 5 (mikva), Linkuva, Pakruojo r.

Lauksodžio šv. Aloyzo Gonzagos bažnyčia
56.234975, 24.001026
Vykti Vykti
Lauksodžio šv. Aloyzo Gonzagos bažnyčia. Nuotr.: ©Pakruojo TIC

Lauksodžio šv. Aloyzo Gonzagos bažnyčia išskirtinė ir vienintelė tokia Lietuvoje. 270 metų senumo medinė Bazilika. Bazilika - tai pats seniausias bažnytinės architektūros stilius. Juo pastatytos pirmųjų amžių bažnyčios Romoje, bazilikiniu stiliumi yra pastatyta Vilniaus arkikatedra, - visos jos mūrinės. Medinių bazilikų pasaulyje yra vos keletas, kurių viena iš jų yra Lauksodžio kaime ir yra pašvęsta šv. Aloyzui Gonzagai (Italija).

Lauksodis, Pakruojo r.

Raudonpamūšio dolomitinė atodanga
56.07116, 24.08346
Vykti Vykti
Raudonpamūšio dolomitinė atodanga. Nuotr.: ©Pakruojo TIC

Mūšos upės atodanga atsiveria kairiajame upės vingio krante. Atodanga yra geologinis gamtos paminklas, kuris formavosi prieš 350–400 mln. metų. Atodanga stačiame Mūšos upės krante driekiasi 35 m, jos aukštis – 4 m. Joje išryškėja dolomito uolienos sandara.

Raudonpamūšis, Pakruojo r.

Pasvalio savivaldybė

Paminklas poetui Bernardui Brazdžioniui
56.06119, 24.39685
Vykti Vykti
Paminklas poetui Bernardui Brazdžioniui. Nuotr.: ©Pasvalio krašto muziejaus TIC

Vienas garsiausių Lietuvos poetų gimė Pasvalio krašte. 1944 m. pasitraukė į Vakarus, apsigyveno JAV. Savo kūrybą skyrė SSRS okupuotai Lietuvai, buvo vadinamas laisvės šaukliu. Paminklas simbolizuoja poeto kūrybos galią. Atidengtas 2020 m. rudenį.

Nepriklausomybės g. 2 (krantinė), Pasvalys.

Gegabrastos Šv. Nikolajaus stačiatikių cerkvė
55.966941, 24.305451
Vykti Vykti
Gegabrastos Šv. Nikolajaus stačiatikių cerkvė. Nuotr.: ©Pasvalio krašto muziejaus TIC

Po 1863 m. sukilimo šio kaimo gyventojai buvo ištremti į Sibirą, o vietoje jų apsigyveno rusų kolonistai. 1896 m. jie pastatė medinę cerkvę. 1939 m. kaime buvo 70 sodybų ir apie 300 gyventojų. Šiandien stačiatikių bendruomenės nebėra, tačiau cerkvėje gegužės mėnesį vyksta atlaidai.

Gegabrastos k., Pumpėnų sen., Pasvalio r.

Baltijos kelio kryžių slėnis
56.06894, 24.43228
Vykti Vykti
Baltijos kelio kryžių slėnis. Nuotr.: ©Pasvalio krašto muziejaus TIC

1989 m. rugpjūčio 23 d. pirmuosius kryžius čia pastatė žmonės iš visos Lietuvos. Taip jie įprasmino savo ryžtą siekti laisvės. Netrukus prigijo tradicija slėnyje statyti kryžius svarbiems Pasvalio krašto įvykiams, iškiliems žmonėms pagerbti. Šiandien čia stovi 14 atminimo ženklų.

Mūšos g., Pasvalys.

Vileišių šeimos sodybvietė
56.09764, 24.30734
Vykti Vykti
Vileišių šeimos sodybvietė. Nuotr.: ©Pasvalio krašto muziejaus TIC

Šioje vietoje Medinių kaime stovėjo ūkininkų Vileišių šeimos sodyba, kurioje gimė ir užaugo būrys Lietuvai nusipelniusių žmonių. Vileišiai – kovotojai už lietuviškos spaudos laisvę, švietėjai, kultūros ir meno rėmėjai. Jų atminimui sukurtas stogastulpis ir pasodintas parkas.

Vileišių g., Medinių k.

Biržų savivaldybė

Ženklas #Biržai centrinėje miesto aikštėje
56.20349, 24.75818
Vykti Vykti
Ženklas #Biržai centrinėje miesto aikštėje Nuotr.: ©Biržų TIC

Vaikščiodami Biržų miesto centre, Vytauto gatvėje esančioje aikštėje, šalia Šv. Jono krikštytojo bažnyčios, pamatysite didžiulį ženklą #Biržai, kuris jau yra tapęs miesto simboliu.

Vytauto g. 4A, Biržai.

Širvėnos ežero pakrantė, Astravo dvaro sodyboje
56.21839, 24.76791
Vykti Vykti
Širvėnos ežero pakrantė, Astravo dvaro sodyboje. Nuotr.: ©Biržų TIC

Vaizdingoje vietoje, grafų Tiškevičių įrengtame Astravo dvaro parke išvysite atkurtą autentišką parko infrastruktūrą bei Širvėnos ežero krantinę.

Astravo g. 17, Biržai.

Kelrodis Nemunėlio Radviliškyje
56.39733, 24.77006
Vykti Vykti
Kelrodis Nemunėlio Radviliškyje. Nuotr.: ©Biržų TIC

Kelrodis Nemunėlio Radviliškyje - tai vienas populiariausių ženklų miestelyje, kuris nurodo įvairias pasaulio kryptis.

Nemunėlio Radviliškis, Biržų r.

Butautų dvaras
56.28862, 24.60424
Vykti Vykti
Butautų dvaras. Nuotr.: ©Biržų TIC

Butautų dvaras - žinomas dar nuo 1750 metų. Dabar, Butautų dvare veikia alaus darykla ir vyksta užsakomos alaus degustacijos.

Butautų k., Biržų r.