Gražiausi Lietuvos saugomų teritorijų pažintiniai takai

Top Automobiliu 10 objektų Daugiau nei 2 dienų
Maršrutas

Gražiausio pažintinio tako rinkimus Valstybinėse saugomose teritorijose organizavo www.pamatykLietuvoje.lt bendradarbiaudama su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba (VSTT).

Beveik visą 2016 metų birželio mėnesį kiekvienas, mėgstantis keliauti po Lietuvos saugomas teritorijas galėjo nurodyti, kokie trys pažintiniai takai jam labiausiai patinka. Konkursas vyko „pamatykLietuvoje.lt“ Facebook puslapyje – https://www.facebook.com/pamatykLietuvoje.

Galutiniai rezultatai buvo suskaičiuoti sumuojant balsus, kur nurodytas labiausiai patinkantis takas gavo 3 taškus, antras – 2, o trečias – 1 tašką.

Arlaviškių kadagių slėnio pažintinis takas Nuotr.: ©Keliaujantiems lėtai

Gražiausiu pažintiniu taku Lietuvos saugomose teritorijose išrinktas Arlaviškio kadagių slėnio pažintinis takas. Kadagių slėnis – ryškiausias Arlaviškių botaninio draustinio akcentas. Šlaito viršumi vingiuoja takas, nuo kurio atsiveria unikali kadagių prismaigstyta panorama su mariose išnirusia Dabintos sala.

Pažintis su draustiniu nesibaigia ties lentiniu taku – toliau galima žygiuoti miško takeliu ir laiptais nusileisti iki pat įlankėlės prie marių. Norintiems ne tik pasigrožėti įspūdingu vaizdu, bet ir sužinoti, kodėl lietuvių apdainuojamos “begėdės” alyvos šioje vietoje nepageidaujamos ar kam naudingi miške pūvantys medžiai – atsakymų galės paieškoti spalvinguose stenduose ir atidžiau patyrinėti gamtinę aplinką.

Antrosios vietos nugalėtoju tapo Karmazinų pažintinis takas – lyg gausybės ragas: čia stūkso didžiausias Vilniaus apylinkėse pilkapynas, Neris išsilieja į plačiausią savo vagą parko teritorijoje, stūkso aukščiausias skardis su daugiausia laiptelių į jo viršūnę ir… galima rasti daugiausia vietų išsikepti kepsnį bei pasidžiaugti miško ir upės darna! Jų šiame pažintiniame take – net penkios. Kiekvienoje iš jų įrengti stalai, suolai, laužavietės bei pavėsinės – pasislėpti nuo permainingo ir ne visada draugiško lietuviško oro…

Apie tako viduryje atsiveriantį vaizdą nuo Velniakampio skardžio geografas Č.Kudaba rašė: „Neries dešinysis krantas aukštėja, iškyla statoki, papėdėje šaltiniuoti šlaitai. Upė, tarsi į juos atsimušdama, daro tą sielininkams praeityje nemalonų kampą – Velniakampį“. Šis 60 metrų aukščio kalnas apylinkių gyventojų žinomas nuo seno – pasakojama, kad čia velniai ir raganos puotas keldavę. Šiandien čia zuja nebe mitologinės būtybės, bet lankytojai – mat nuo kalne įrengtos apžvalgos aikštelės atsiveria įstabios erdvės: lėtai vingiuojančios Neries kilpų ir kitapus upės žaliuojančių miškų peizažas.

Mūšos tyrelio pelkinis kompleksas (III vietos nugalėtojas) palyginti vėlai pripažintas kaip vertinga ir saugotina teritorija. Sovietmečiu Mūšos tyrelio pelkė buvo numatyta durpių gavybai. Vis dėlto vėliau suvokta, kad reikia išsaugoti bent dalį unikalaus pelkinio komplekso.

Šį išskirtinį Šiaurės Lietuvos gamtinį kompleksą sudaro aukštapelkės, tarpinio tipo pelkės, žemapelkės, durpynai ir šlapi miškai.

Dėmesio! lankytis Mūšos tyrelio telmologiniame draustinyje galima tik pažintiniu taku.

Kiti TOP10'uko pažintiniai takai