Klaipėda: atrasti, pažinti, pasilikti! I dalis

Maršrutai Automobiliu 13 objektų 1 dienos
Maršrutas

Kelionės metu lankysime įvairius objektus, skanausime patiekalus, susipažinsime su Klaipėdos architektūra, kultūriniais objektais, gamtos grožiu.

Restobaras ,,Tabu” ir Klaipėdos koncertų salė (Šaulių g. 36, Klaipėda)
55.717165, 21.130317
Vykti Vykti
Klaipėdos koncertų salė.

Kelionę pradedame aplankydami Klaipėdos koncertų salę. Tai profesionali scenos meno koncertinė įstaiga Vakarų Lietuvoje, įsteigta 2005-aisiais Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimu.

Kasmet per sezoną pristatydama daugiau kaip 380 įvairaus žanro renginių, puikios akustikos ir plačių techninių galimybių Klaipėdos koncertų salė tenkina net reikliausių muzikos atlikėjų bei klausytojų poreikius. O pasibaigus sezonui, keliems vasaros mėnesiams koncertai persikelia į salės kieme įrengtą parko estradą.

Norintys užkasti, gali apsilankyti čia veikiančiame restobare „Tabu“. Jei ne dabar, tai rekomenduojame grįžti vakare, po maršruto.

Klaipėdos muzikinis teatras (Danės g. 19, Klaipėda)
55.711073, 21.133072
Vykti Vykti
Klaipėdos muzikinis teatras Nuotr.: ©klaipedosmuzikinis.lt

Apžiūrėję koncertų salę, dar vienas kultūrinis objektas – Klaipėdos muzikinis teatras ir jo rekonstrukcijos projektas. Susipažįstame su naujo muzikinio teatro projektu. „Tai, kas šiuo metu vyksta Klaipėdoje, yra stebuklas“, – akcentuoja Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro Strateginio ir investicijų valdymo skyriaus vedėjas Naglis Stancikas, pasakodamas apie šio teatro rūmų rekonstrukciją. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro rekonstrukcija pradėta 2018 m. rugsėjo 14 d. Apie rekonstrukcijos pradžią iškilmingai paskelbta įkasant kapsulę ateities kartoms būsimo pastato pamatuose. Iki 2020 m. pradžios atlikta maždaug 37 proc. suplanuotų pastato rekonstrukcijos darbų. Planuojama, kad iki šiol žemiau horizonto vykę darbai vasarą jau bus matomi žemės paviršiuje, ir, jei viskas vyks labai sėkmingai, iki 2021 m. pradžios naujojo pastato karkasas jau stovės. Tuomet prasidės ne mažiau atsakingi ir laikui imlūs jo vidaus įrengimo darbai. Tikimasi, kad žiūrovams Muzikinis teatras vėl duris atvers 2022 m. pabaigoje.

Keliaujame per visiškai šalia esantį tiltą. Tai neprilygstamai graži vieta, o ypač prietemoje, kai ore tvyro rūkas. Be to, būtent šioje vietoje galima pajausti tikrąjį Klaipėdos jaukumą, šilumą, pastovumą, ramybę.
Biržos tiltas, tai plieninis varstomasis tiltas per Danės upę Klaipėdoje tarp Herkaus Manto ir Tiltų gatvių. Pakeliamas 50 laipsnių kampu iš abiejų pusių. Iki XVIII a. antrosios pusės medinis Biržos tiltas turėjo strateginę reikšmę: dešiniajame upės krante jį saugojo supiltas ravelinas. Tiltas miestui duodavo nemažų pajamų: kiekvienas praplaukiantis laivas privalėjo mokėti tilto pakėlimo mokestį – tilto viduryje būdavo atidaroma nedidelė anga, kad pralįstų burlaivių stiebai. Iki XIX a. vidurio tai buvo vienintelis tranzitinis tiltas. 1879 m. pastatytas statyti naujas varstomas metalinis tiltas ant mūrinių atramų.

Toliau tęsiama kelionė, žygiuojant link Jono kalnelio. Tai puiki vieta piknikui, jaukiam pasisėdėjimui.
Klaipėdos bastioninių įtvirtinimų kompleksą sudaro trys atskiros teritorijos: pirmoji, dažniausiai vadinama Jono kalneliu, apima Galderno, Purmarko bastionus, kurtiną, senąjį raveliną ir fosą. Antroji apima Prūsijos bastiono liekanas (šiuo metu ten stovi sveikatingumo įstaigos kompleksas, pastatytas 1896 m). Trečioji teritorija apima Malūno bastiono liekanas, šiuo metu ten stovi mokyklos pastatas.

Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A, Klaipėda)
55.707927, 21.141466
Vykti Vykti
Kultūros fabrikas

Nusileidus nuo Jono kalnelio, dar daugiau kultūros rasime buvusio tabako fabrike įrengtame Kultūros fabrike. Nuolat vykstantys įvairiausi renginiai kviečia užeiti ir kaskart pamatyti ką nors nauja. Čia pasisemsime kūrybinių idėjų, pasigrožėsime kitų menininkų darbais, projektais.

Skirtingose ir įvairiapusiškose erdvėse Kultūros fabrike kasdien vyksta daugybė renginių - konferencijos, spektakliai, koncertai, parodos ar net mados mugės. Jūsų rengiamas įvykis taip pat gali čia atrasti savo vietą.

Kūrybinis inkubatorius „Kultūros fabrikas“ – kuriantiems ir dirbantiems žmonėms bei įvairių renginių lankytojams. Daugiafunkcinėse kūrybos erdvėse gimsta ne tik verslo planai, bet ir spektaklio ar dizaino projektai, vykdomos kino ir techninės kūrybos edukacinės programos, įvairūs meno festivaliai. Rekonstruotame tabako fabrike įrengtos kelios visiškai skirtingos paskirties erdvių zonos- studijos ir bendradarbystės erdvės (kuriose nuolat darbuojasi apie 100 žmonių); salės scenos menų repeticijoms ir spektakliams; konferencijų, susitikimų erdvės; jauki kino salė; poilsiui skirtos terasos, erdvūs vestibiuliai lankytojams.

Metas aktyviai ekskursijai-edukacijai po „Švyturys Bhouse“ daryklą.
Gastrobarą “Švyturys Bhouse” rasite Klaipėdos senamiestyje. Išalkę gali užkąsti ir startuojame su pažintine ekskursija alaus darykloje.
Gastrobaras yra įsikūręs atnaujintoje Švyturys Brewery darykloje ir lankytojus kviečia ne tik skaniai pavalgyti, bet ir iš arčiau susipažinti su modernia craft alaus linija, sudalyvauti ekskursijoje po daryklą, apsipirkti “Gero Alaus Parduotuvėje”, pasivaikščioti po daryklos muziejų.
Kiekvienais metais Liepos mėnesio viduryje organizuojame vienos dienos festivalį “Aludarių Diena”, kuomet darykla tampa atvira visiems norintiems ją aplankyti, pasiklausyti geros muzikos ar skaniai pavalgyti su draugų kompanija.

Friedricho pasažas (Tiltų g. 26A, Klaipėda)
55.707146, 21.137685
Vykti Vykti
Friedricho pasažas. Nuotr.: ©Klaipėdos TIC.

Grįžtame į lauką – keliaujame tiesiai į Friedricho pasažą, kuriame apsižvalgome, grožimės aplinka, domimės jo istorija.

Memelio ir Danės upių santakoje buvo pastatyta Memelburgo pilis ir apie ją pradėtas kurti Klaipėdos miestas. Po kelių šimtmečių sparčiai apgyvendinamos aplinkinės teritorijos virto pilies priemiesčiais.

Istorinė Klaipėdos senamiesčio vieta, kur šiuo metu įsikūręs Friedricho pasažas, XVI-XVII a. buvo apgyvendinta kareivių ir žvejų bei priklausė Odų gatvės priemiesčiui. XVII a. pabaigoje priemiestis išsipletė ir buvo pavadintas Friedricho miestu, kuris 1722 m. buvo sujungtas su senamiesčiu. Friedricho mieste gyveno amatininkai ir pirkliai, ši teritorija buvo laikina stotelė poilsiui prieš ilgą kelionę iš uosto krovinius arklių tempiamais vežimais gabenantiems vežėjams.

XIX a. šioje teritorijoje šeimininkavo prekybininkai, veikė F. H. Leperto prekybos namai. Praėjusiame šimtmetyje, pokario metais čia įsikūrė sandėlis su įvairių ūkio apyvokos reikmenų prekybos tašku.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, istorinė Friedricho pasažo praeitis prikelta naujam gyvenimui. Iškeldinus ten veikusių įvairių įstaigų biurus, pastatai buvo rekonstruoti, išlaikant jų istorinį paveldą bei autentiškumą. Tokiu būdu privataus verslo iniciatyvomis Friedricho pasažas tapo modernia poilsio, laisvalaikio ir pramogų vieta.

Kavinė ,,10 tiltų” (Turgaus g. 19, Klaipėda)
55.709107, 21.134744
Vykti Vykti
Nuotr.: ©Kavinės Facebook puslapis.

Metas papietauti! Užsukime į nuostabią kavinę senamiestyje, ragaujame ,,Riešutelį” ir susipažįstame su sėkmės istorija. Jauki kavinė, esanti pačioje Klaipėdos senamiesčio širdyje. Čia tikrai platus kavos asortimentas, išskirtinis interjeras ir malonus aptarnavimas.

Senamiesčio gatvelės
55.708869, 21.135559
Vykti Vykti

Papietavę, keliaujame link Tiltų gatvės. Ten Klaipėdos senamiesčio architektūros pavyzdžių gausa. Rekomenduojame praeiti pro Dienovidžio skverą, Peliukų skulptūrą, keliauti link Anikės aikštės.

Būtina aplankyti ir Žvejų g., kurioje kviečiame rinktis vietą, kur vakare grįšite patirti Klaipėdos naktinio gyvenimo dvelksmą (barų rekomendacijos – „Bukowski“, „7pub“).

Danės krantine pasivaikščiodami galite nueiti ir iki Senosios perkėlos, pasižvalgyti po Klaipėdos pilies tvirtovę, aplankyti Juodojo vaiduoklio skulptūrą.

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultetas (Daržų g. 18, Klaipėda)
55.706377, 21.13413
Vykti Vykti
Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultetas. Nuotr.: ©Vakaris Bernotas.

Po tiek daug kultūros, meno objektų ne vienas pradeda svarstyti ir apie savo žinių gilinimą šioje srityje. Klaipėda gali pasidžiaugti sukūrusi puikią vietą tam. Apsižvalgykite, galbūt savo ateitį tęsite būtent čia.

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Klaipėdos fakultete pradeda veikti trumpieji kursai visiems, kurie nori kurti, tobulėti, įvaldyti naujas technologijas ir jas integruoti savo profesinėje bei kūrybinėje veikloje.

VDA Klaipėdos Atvirojoje dailės, dizaino ir architektūros mokykloje (ADDAM) mokymas plėtojamas keliomis kryptimis: organizuojami parengiamieji kursai stojantiesiems į bakalauro studijų programas ir trumpieji kursai suaugusiems.

Šeimos restoranas ,,Piccolini” (Sukilėlių g. 6, Klaipėda)
55.70758, 21.131978
Vykti Vykti

Čia užsisakome picų išsinešimui vakarienei, apie kurią sužinosite paskutiniame maršruto punkte. ,,Piccolini“ - "Comfort food", šlapių ir sultingų, Neapolietiškų picų šeimos restoranas Klaipėdos miesto širdyje - senamiestyje, Anikės aikštėje.

Einant link Teatro gatvės, prieisime Dramos teatrą. Esant galimybei, tai nuostabi vieta plėsti savo kultūrinį akiratį bei apsilankyti spektaklyje ar bent pačiame Klaipėdos Dramos teatre.

Klaipėdos dramos teatro pradžia laikomi 1935 m., kai į Klaipėdą buvo perkeltas uždarytas Šiaulių teatras. Pavadintas Klaipėdos valstybiniu teatru veikė iki 1939 m. pavasario (iki Klaipėdos krašto aneksijos). Pirmajai lietuvių aktorių grupei Klaipėdos teatre vadovavo Juozas Stanulis. Režisieriui Romualdui Juknevičiui 1936 m. pastačius H. Heyermanso “Viltį”, apie teatrą buvo prabilta kaip apie neeilinį ir savo pažangumu pralenkiantį Kauno valstybinį teatrą.

,,Popa boat” elektrinių katamaranų nuoma (Universiteto al. 19)
55.728379, 21.126663
Vykti Vykti
,,Popa boat” katamaranai.
,,Popa boat” katamaranai.

Jei keliaujate šiltuoju laiko – vakarienė staigmena pavyko puikiai - šokam su pica į laivą!

POPA BOAT - tai jaukūs elektriniai katamaranai, sukurti jūsų poilsiui ir įspūdžiams. Katamaranai skirti savarankiškam pasiplaukiojimui, lengvai valdomi ir nereikalauja jokių papildomų pažymėjimų. 1 katamaranas patogiai talpina 4 asmenis. Skaidrios sienelės užtikrina malonią kelionę net prastesniu oru, o įmontuoti LED šviestuvai dovanoja galimybę tyrinėti pakrantes net tamsiuoju paros metu!

Skambinti +370 643 37733

Šaltesniu sezonu picą valgykite Danės krantinėje arba pačiami „Piccolini“ restorane.